29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trump atakuje Bidena, „najgorszego prezydenta” z powodu nalotów Houthi

Trump atakuje Bidena, „najgorszego prezydenta” z powodu nalotów Houthi

Donald Trump skrytykował swojego potencjalnego przeciwnika w wyborach powszechnych w 2024 r., prezydenta Joe Bidena, po tym, jak siły amerykańskie i brytyjskie uderzyły w rebeliantów Houthi w Jemenie.

„Więc wyjaśnijmy to sobie” – zaczął w piątek rano były prezydent w poście w Truth Social. „Po raz kolejny zrzucamy bomby na cały Bliski Wschód (gdzie ISIS zostało pokonane!), a nasz Minister Obrony, który właśnie zniknął na pięć dni, prowadzi wojnę ze swojego laptopa w sali szpitalnej”.

Sekretarz obrony Lloyd Austin został skrytykowany po tym, jak spędził kilka dni w szpitalu podczas leczenia raka prostaty i nie spieszył się z powiadomieniem administracji i opinii publicznej.

Trump stwierdził: „Pamiętajcie, to ten sam gang, który „poddał się” w Afganistanie, gdzie nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności ani nie został wydalony”. To był najbardziej żenujący „moment” w historii Stanów Zjednoczonych. Teraz mamy wojny na Ukrainie, w Izraelu i Jemenie, ale na naszej południowej granicy nie ma „wojny”. Och, to ma mnóstwo sensu. Oszust Joe Biden to najgorszy prezydent w historii Stanów Zjednoczonych!

Zarówno Biden, jak i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak nie wykluczyli podjęcia w razie potrzeby dalszych działań przeciwko rebeliantom Houthi. Rebelianci ostrzegają przed represjami, twierdząc, że ataki, w wyniku których według nich zginęło pięć osób, a sześciu zostało rannych, „nie pozostaną bez odpowiedzi i bezkarne”.

„Jest oczywiste, że na tego typu zachowanie nie można zareagować” – powiedział Sunak. „Musimy wysłać mocny sygnał, że to naruszenie prawa międzynarodowego jest złe. Ludzie nie mogą postępować w ten sposób bezkarnie i dlatego my i nasi sojusznicy zdecydowaliśmy się podjąć takie działania.”

READ  Nastoletni pilot ląduje w Kenii podczas próby rekordowego lotu

Ataki te nastąpiły po tym, jak grupa przeprowadziła 19 listopada dwudziesty szósty atak na żeglugę międzynarodową na Morzu Czerwonym.

Iran wspiera tę grupę zbrojną i kontroluje duże części Jemenu po prawie dziesięciu latach wojny przeciwko wspieranej przez Zachód koalicji pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej.

Grupa wzięła swoją nazwę od swojego założyciela, Husajna al-Houthiego. Wojna domowa rozpoczęła się po jego zabiciu przez armię jemeńską w 2004 r. Twierdzą, że ich ataki na żeglugę międzynarodową są próbą powstrzymania wojny Izraela z Hamasem w Gazie, twierdząc, że po odpowiedzi Izraela na atak Hamasu z 7 października wszystkie statki zmierzające do Izraela.

Wiele przedsiębiorstw żeglugowych zdecydowało się wybrać dłuższą trasę dookoła kontynentu afrykańskiego, zamiast wybrać trasę przez Morze Czerwone przez Zatokę Adeńską i dotrzeć do Kanału Sueskiego.