8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Trochę przerażające”: nowy gatunek rekina o jasnych, białych oczach

Co ma długie, śnieżnobiałe oczy, pływa po głębokich wodach u wybrzeży Australii i przyczepia swoje jaja do raf koralowych?

Nowy gatunek rekina o nazwie Apristurus ovicorrugatus.

Proces odkrywania rozpoczął się wiele lat temu, kiedy naukowcy przeglądali nieskatalogowane materiały w Australijskiej Narodowej Kolekcji Ryb w Hobart, gdzie znaleźli tajemnicze jajo, którego nie mogli spersonalizować.

Doprowadziło to do misji rozpoznawczej, która ostatecznie ujawniła nowy gatunek demona kociego rekina.

Naukowcy ogłosili swoje odkrycie w artykule opublikowanym w Journal of Fish Biology zatytułowanym „Co było pierwsze, rekin czy jajko?

abristorus Rodzaj, który jest drugą najbardziej zróżnicowaną grupą rekinów z około 40 gatunkami, jest znany jako duch lub demon kociego rekina. Helen O’Neill, technik badawczy i jedna z autorek artykułu, powiedziała, że ​​nazwa opiera się na „fakcie, że żyją głęboko i są trochę przerażające”. Rekiny żerują na dnie i mają wydłużone, kocie oczy.

Ale coś sprawia, że ​​nowo odkryty gatunek jest jeszcze bardziej przerażający. Tęczówki tego rekina mają jasne białe tęczówki, co jest niezwykłą cechą stworzeń głębinowych. Pani O’Neill powiedziała, że ​​może tylko teoretyzować, dlaczego rekin miałby takie białe oczy. Powiedziała, że ​​mogą pomóc im lepiej widzieć w ciemności.

Jeszcze tylko jeden Abristorus Koty białookie, ale naukowcy byli w stanie odróżnić te dwa podobne gatunki ze względu na ich skorupki jaj.

Apristurus ovicorrugatus Autorzy stwierdzili, że woreczki jajowe mają mocne wypustki w kształcie litery T; Nazwa ovicorrugatus odnosi się do tych skrzynek z tektury falistej. Unikalne oznaczenia zostały po raz pierwszy opisane przez naukowców w artykule z 2011 roku, który był również pierwszym zapisem przypadków jaj, ale brakowało im wystarczających dowodów, aby zidentyfikować nowy gatunek.

Woreczki jajowe pomogły naukowcom dowiedzieć się, że nowy gatunek składa jaja, przyczepiając je do raf koralowych, co zapobiega ich porwaniu przez prądy.

READ  Całkowicie nowy, niedrogi katalizator, który przyspiesza produkcję tlenu z wody

Wykorzystując morfologię przypadków jaj i inne metody, takie jak badanie zębów, łusek, genetyki i wątroby, naukowcy byli w stanie napisać i przedłożyć pierwszy projekt badania – ale nie został on zaakceptowany, ponieważ brakowało w nim materiału genetycznego, pani O’Neill powiedział.

Obawiała się, że ten proces zajmie 20 lat. „Mogę umrzeć, zanim to się stanie” – powiedziała.

Naukowcy potrzebowali więcej dowodów, ale nie byli w stanie uzyskać materiału genetycznego z oryginalnej próbki jaj, ponieważ został on już zakonserwowany, a same jaja zawierały zbyt dużo kolagenu, aby można je było odpowiednio przetestować.

Pod koniec zeszłego roku A.J Wyjazd badawczy Pomyślnie znaleziono przypadki jaj Apristurus ovicorrugatus u wybrzeży Australii Zachodniej. „To było bardzo szczęśliwe” – powiedziała pani O’Neill.

Rozmnażanie rekinów jest bardzo zróżnicowane: niektóre składają jaja, inne wykluwają się z nich wewnętrznie, a jeszcze inne rodzą żywe młode. Ale Apristuros Płeć pokazuje sposób, w jaki jaja są składane parami, po jednym na każdy jajnik, a te rekiny mają dwa. Prowadzi to do dwóch przypadków jaj.

Odkryli, że jeden z przypadków jaj, które odkryli naukowcy, zawierał zarodek, który był w stanie dostarczyć niezbędny materiał genetyczny.

„To jest ostatni element układanki — pomyślała pani O’Neill — w udowodnieniu, że jest to nowy gatunek”.