5 grudnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Teoria jest taka, że ​​złożone życie na Ziemi może być znacznie starsze, niż sądzono

Teoria jest taka, że ​​złożone życie na Ziemi może być znacznie starsze, niż sądzono

Źródło obrazu, Abdul Razzaq Al-Albani

Skomentuj zdjęcie, Zespół naukowców twierdzi, że znalazł dowody na obecność składników odżywczych, które ich zdaniem utworzyły te formacje w Gabonie

  • autor, Georgina Ranard
  • Rola, Reporter naukowy

Grupa naukowców stwierdziła, że ​​znalazła nowe dowody na poparcie swojej teorii, że złożone życie na Ziemi mogło rozpocząć się 1,5 miliarda lat wcześniej, niż wcześniej sądzono.

Zespół pracujący w Gabonie twierdzi, że głęboko w skałach odkrył dowody wskazujące na warunki środowiskowe odpowiednie dla życia zwierząt 2,1 miliarda lat temu.

Mówią jednak, że organizmy te występowały wyłącznie w morzach śródlądowych, nie rozprzestrzeniły się po całym świecie i ostatecznie wyginęły.

Idee te stanowią znaczące odejście od konwencjonalnego myślenia i nie wszyscy uczeni się z nimi zgadzają.

Większość ekspertów uważa, że ​​życie zwierząt rozpoczęło się około 635 milionów lat temu.

Badanie to wpisuje się w toczącą się debatę na temat tego, czy niewyjaśnione dotychczas formacje znalezione w Franceville w Gabonie są w rzeczywistości skamieniałościami.

Naukowcy zbadali skały otaczające formacje, aby sprawdzić, czy zawierają dowody na obecność składników odżywczych, takich jak tlen i fosfor, które mogą podtrzymywać życie.

Profesor Ernest Chi Fru pracował na Uniwersytecie w Cardiff z międzynarodowym zespołem naukowców.

Powiedział BBC News, że jeśli jego teoria jest poprawna, te formy życia będą podobne do śluzowców – jednokomórkowego, bezmózgowego organizmu, który rozmnaża się za pomocą zarodników.

Jednak profesor Graham Shields z Uniwersytetu Londyńskiego, który nie był zaangażowany w badania, twierdzi, że ma pewne zastrzeżenia.

Profesor Chi Fru powiedział, że jego praca pomogła zweryfikować koncepcje dotyczące procesów prowadzących do powstania życia na Ziemi.

„Mówimy: «Spójrz, są tu skamieniałości i jest tlen. To pobudziło pojawienie się pierwszych złożonych organizmów»” – powiedział.

„Widzimy ten sam proces, który miał miejsce w kambrze 635 milionów lat temu – a to pomaga to potwierdzić. I ostatecznie pomaga nam zrozumieć, skąd wszyscy pochodzimy” – dodał.

Źródło obrazu, Abdul Razzaq Al-Albani

Skomentuj zdjęcie, Artystyczne przedstawienie tego, jak wyglądało życie 2,1 miliarda lat temu

Pierwsza wskazówka, że ​​złożone życie mogło rozpocząć się wcześniej, niż dotychczas sądzono, pojawiła się około 10 lat temu wraz z odkryciem tak zwanej formacji Franciville.

Profesor Che Fru i jego współpracownicy stwierdzili, że formacja składa się ze skamieniałości, które wskazują na istnienie życia, które mogłoby „poruszać się” i poruszać się samodzielnie.

Nie wszyscy naukowcy zaakceptowali wyniki.

Aby znaleźć dalsze dowody na poparcie swoich teorii, profesor Chi Fru i jego zespół przeanalizowali próbki osadów wydobyte ze skał w Gabonie.

Skład chemiczny skały wskazuje na to, że tuż przed pojawieniem się formacji powstało „laboratorium” życia.

Uważają, że wysoki poziom tlenu i fosforu był wynikiem zderzenia dwóch podwodnych płyt kontynentalnych, co doprowadziło do aktywności wulkanicznej.

Uderzenie odcięło część wody od oceanów, tworząc „płytkie, bogate w składniki odżywcze morze śródlądowe”.

Profesor Che Fru twierdzi, że w tym chronionym środowisku panują warunki niezbędne do przeprowadzenia fotosyntezy, w wyniku której w wodzie znajdują się duże ilości tlenu.

„To zapewniłoby wystarczającą ilość energii, aby wywołać wzrost rozmiarów ciała i bardziej złożone zachowania obserwowane u prymitywnych, prostych form życia przypominających zwierzęta, takich jak te znalezione w skamieniałościach z tego okresu” – powiedział.

Doktorant Elias Rogin z Muzeum Historii Naturalnej, który nie był zaangażowany w badania, zgodził się z niektórymi ustaleniami, stwierdzając, że jest jasne, że „cykle węgla, azotu, żelaza i fosforu w oceanach zachodzą w oceanach w sposób zupełnie bezprecedensowy. ten moment w historii Ziemi.”

„Nie ma dowodów na to, że złożone życie biologiczne nie mogło powstać i rozkwitnąć około dwóch miliardów lat temu” – stwierdził, ale dodał, że potrzeba więcej dowodów na poparcie tych teorii.