BAGHDAD/SZTOKHOLM (Reuters) – Setki demonstrantów zaatakowały ambasadę Szwecji w Bagdadzie we wczesnych godzinach czwartkowych rano i podpaliły ją w proteście przeciwko spodziewanemu spaleniu Koranu w Szwecji, poinformowało poinformowane źródło i świadek Reutera.
Źródło podało, że żaden z pracowników ambasady nie został ranny i odmówił podania dalszych szczegółów. Przedstawiciele szwedzkiej ambasady w Bagdadzie nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.
Rzecznik szwedzkiego MSZ odmówił komentarza.
Zwolennicy szyickiego duchownego Muqtady al-Sadra wezwali do czwartkowej demonstracji w proteście przeciwko planowanemu w Szwecji w ciągu kilku tygodni drugiemu spaleniu Koranu, wynika z postów w popularnej grupie Telegram, która łączyła wpływowego duchownego z innymi pro-Sadrowymi mediami.
Szwedzka agencja informacyjna TT poinformowała w środę, że szwedzka policja zatwierdziła wniosek o publiczne spotkanie przed ambasadą Iraku w Sztokholmie w czwartek.
We wniosku stwierdza się, że wnioskodawca chce spalić Koran i iracką flagę, donosi TT.
Jak poinformował TT, w demonstracji miały wziąć udział dwie osoby, dodając, że jedną z nich była ta sama osoba, która w czerwcu podpaliła Koran przed meczetem w Sztokholmie.
Seria filmów opublikowanych w grupie Telegram, One Baghdad, pokazała ludzi gromadzących się wokół ambasady około 1 w nocy w czwartek (środa o 22:00 GMT), wykrzykujących hasła popierające Sadr i szturmujących teren ambasady około godzinę później.
Demonstranci skandowali „Tak dla Koranu”.
Późniejsze filmy pokazały kłęby dymu z budynku na terenie ambasady. Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować autentyczności filmów.
Nie było od razu jasne, czy ktoś był w ambasadzie w czasie szturmu.
Pod koniec zeszłego miesiąca al-Sadr wezwał do protestów przeciwko Szwecji i wydalił szwedzkiego ambasadora po spaleniu Koranu w Sztokholmie przez Irakijczyka.
Szwedzka policja oskarżyła mężczyznę o podżeganie przeciwko grupie etnicznej lub narodowej. W wywiadzie dla gazety opisał siebie jako irackiego uchodźcę, który chce zakazać Koranu, centralnego tekstu religijnego islamu, który według muzułmanów jest objawieniem od Boga.
W następstwie spalenia Koranu przed ambasadą Szwecji w Bagdadzie odbyły się dwie duże demonstracje, podczas których demonstranci pewnego razu wtargnęli na teren ambasady.
Rządy kilku krajów islamskich, w tym Iraku, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii i Maroka, protestowały w związku z incydentem, a Irak zażądał ekstradycji mężczyzny w celu przeprowadzenia procesu w kraju.
Stany Zjednoczone również to potępiły, ale dodały, że wydanie zezwolenia przez Szwecję wspiera wolność słowa i nie jest wyrazem poparcia dla akcji.
(Okładka autorstwa Timura Azhari). Dodatkowe raporty Anny Ringström w Sztokholmie. Napisane przez Timura Azhariego. Montaż autorstwa Toma Hogga i Lincolna Feast
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy