13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szef Muzeum Brytyjskiego szacuje, że skradziono 2000 artefaktów – DW – 26.08.2023

Szef Muzeum Brytyjskiego szacuje, że skradziono 2000 artefaktów – DW – 26.08.2023

George Osborne, dyrektor naczelny British Museum, powiedział dziś w sobotę, że liczba antyków, które prawdopodobnie zostały skradzione z British Museum, wynosi około 2000.

w skandalu, którego była świadkiem Rezygnacja dyrektora Hatroja FischeraMuzeum początkowo podało, że „przedmioty z kolekcji” zostały skradzione, nie podając dokładnej liczby.

„Szacuję, że będzie ich około 2000” – powiedział Osborne w sobotnim wywiadzie dla radia BBC. „Muszę jednak powiedzieć, że to bardzo wstępna liczba”.

„Zaczęliśmy odzyskiwać część skradzionych przedmiotów, co stanowi jasną stronę ciemnej chmury” – powiedział Osborne.

Muzeum stwierdziło, że brakujące elementy obejmują złotą biżuterię, kamienie półszlachetne i szkło pochodzące z okresu od XV wieku p.n.e. do XIX wieku naszej ery.

Osborne obwinia „myślenie grupowe” za awarię bezpieczeństwa

Muzeum zostało po raz pierwszy powiadomione o brakujących przedmiotach w 2021 r., kiedy skontaktował się z nim brytyjsko-duński historyk sztuki i handlarz Itay Gradel.

Gradel powiedział Associated Press, że zauważył przedmioty wystawione na sprzedaż w serwisie eBay, które miały należeć do kolekcji podarowanej muzeum w 1814 r. Następnie stwierdził za pośrednictwem serwisu PayPal tożsamość sprzedawcy, którym okazał się pracownik muzeum, który odkąd zostałem zwolniony.

Według Gradela zastępca dyrektora muzeum powiedział, że dokładne dochodzenie nie wykazało żadnych nieprawidłowości i „poprosił mnie, abym przestał pracować i zajął się swoimi sprawami”.

W swoim piątkowym oświadczeniu o rezygnacji Fisher stwierdził, że muzeum „nie zareagowało tak kompleksowo, jak powinno na ostrzeżenia w 2021 r.”. Przeprosił także Gradela, który wcześniej sugerował, że zataił pewne informacje.

Przewodniczący George Osborne uważał, że muzeum nie zrobiło wystarczająco dużo, aby powstrzymać kradzieże artefaktówZdjęcie: Danny Lawson/Impex/Image Alliance

W sobotę Osborne przypisał niezastosowanie się muzeum do ostrzeżeń „potencjalnemu myśleniu grupowemu”, że „nie mogę uwierzyć, że ktoś z wewnątrz kradnie rzeczy i nie mogę uwierzyć, że robi to pracownik”.

Dodał: „Uważamy, że od długiego czasu jesteśmy ofiarami kradzieży i szczerze mówiąc, można było zrobić więcej, aby temu zapobiec”.

READ  Litwa twierdzi, że obowiązują sankcje na towary przewożone do Kaliningradu

Były konserwatywny kanclerz skarbu pod rządami premiera Davida Camerona, a później redaktor naczelny The Influencers Londyński standard wieczorowy W jednej z gazet Osborne jest stosunkowo wysokim rangą przewodniczącym rady nadzorczej. Kiedyś był postrzegany jako potencjalny następca Camerona, dopóki wyniki referendum w sprawie Brexitu w 2016 roku nie doprowadziły do ​​szybkich i daleko idących zmian w Partii Konserwatywnej.

W czwartek londyńska policja metropolitalna poinformowała, że ​​funkcjonariusze przesłuchiwali mężczyznę w związku ze zgłoszonymi kradzieżami, a muzeum poinformowało, że podejmuje kroki prawne przeciwko tej samej osobie. Nie dokonano żadnych aresztowań.

Zbiory British Museum pod ostrzałem

British Museum to jedna z najsłynniejszych galerii sztuki na świecie.

Jego zbiory obejmują Kamień z Rosetty, który odblokował język starożytnego Egiptu, zwoje zawierające chińską poezję z XII wieku oraz maski stworzone przez rdzenną ludność Kanady.

Krytycy twierdzą, że wiele z tych elementów – najbardziej widocznych Marmury Panteonu z Grecji i Brązowi chłopcy Z Nigerii – skradziony i należy go repatriować.

Muzeum twierdzi, że chroni światowe dziedzictwo kulturowe.

„Chcemy powiedzieć British Museum, że nie może już twierdzić, że greckie dziedzictwo jest w British Museum lepiej chronione” – powiedziała BBC Despina Kotsomba, prezes Stowarzyszenia Greckich Archeologów, po tym, jak w tym tygodniu pojawiły się wieści o kradzieżach.

ZIC/Mish (Reuters, AFP, Associated Press)