22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Szczególna przyjaźń z Polską”: dokument History TV18 pokazuje, dlaczego Hindusi dostali 15-dniowe wizy Schengen podczas Op Ganga

„Szczególna przyjaźń z Polską”: dokument History TV18 pokazuje, dlaczego Hindusi dostali 15-dniowe wizy Schengen podczas Op Ganga

Premier Narendra Modi przez lata pielęgnował dobre stosunki ze światowymi przywódcami, co było najbardziej widoczne podczas „Operacji Ganga”, podczas której w zeszłym roku ewakuowano 22 500 Indian z rozdartej wojną Ukrainy. 24 lutego 2022 r. kraj został najechany przez sąsiednią Rosję w ramach działań, które prezydent Władimir Putin nazwał „środkami specjalnymi”.

Historyczny oryginalny film dokumentalny TV18, Ewakuacja: Operacja Ganga, którego premiera odbyła się w sobotę (17 czerwca), pokazuje, jak rząd centralny z powodzeniem eksmitował w takich okolicznościach dużą liczbę indyjskich studentów rozsianych po całej Ukrainie. Wielu z nich znalazło się w krzyżowym ogniu, podczas gdy inni cierpliwie czekali bez jedzenia, wody i innych podstawowych rzeczy na powrót do domu. Naveen Sekarappa, student medycyny z Karnataki, zginął podczas ostrzału w Charkowie, a student językowy Harjot Singh został ciężko ranny w strzelaninie w stolicy kraju, Kijowie.

W dokumencie minister generalny Unii V.K., który został wysłany do Polski na integrację, Singh (w stanie spoczynku), premier Modi osobiście zwrócił się do przywódców tych sąsiednich krajów i poprosił ich o pomoc w złagodzeniu ograniczeń wizowych i przyspieszeniu ruchu granicznego.

Szczególne stosunki Indii z tym krajem ułatwiły ewakuację studentów przez polską granicę i specjalne loty, ponieważ duża liczba Ukraińców próbuje uciec z kraju na polskiej granicy. W rzeczywistości ostatni samolot transportowy C17 Sił Powietrznych Indii opuścił Polskę ze studentami Sumi, odzyskanym Harjotem i 12 do 13 czworonożnymi przyjaciółmi.

Centrum skupiło się na dzieleniu swoich granic z pięcioma krajami – Polską, Węgrami, Rumunią, Słowacją i Mołdawią – oraz ministrami Unii Jyotiraditya Scindia, Kiran Rijiju, Hardeep Singh Puri i generał V.K. Singh (w stanie spoczynku) został również wysłany do koordynowania na ziemi. .

Generał Singh powiedział: „Premier powiedział, że musimy dyplomatycznie skoordynować naszą pracę na Ukrainie. Musimy sami wymyślić, jak wydostać uczniów, ale celem powinno być jak najszybsze ich wydostanie.

READ  W związku z rozpoczęciem produkcji przez BESS firma Northvolt pozyskuje 1,2 miliarda dolarów
Reklama

Podczas szalejącej wojny na Ukrainie premier Modi był w kontakcie z ważnymi światowymi przywódcami, w tym prezydentem Unii Europejskiej, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Podziękował wszystkim za złagodzenie przepisów wizowych umożliwiających Hindusom opuszczenie stref konfliktów w ich krajach.

„Polskę i Indie łączy bardzo szczególny związek. W czasie II wojny światowej schronili się za granicą i wysłali wiele swoich dzieci, aby po zakończeniu wojny mogły wrócić. Podróżowali do wielu krajów i wszyscy wrócili i ostatecznie wylądowali w Jamnagar w Gudżaracie; Wtedy król powiedział, że wszyscy są jego dziećmi. Przyjął je jako własne. Tak więc Polska zachowała nas w szczególnej przyjaźni, dzięki której wszyscy wyjeżdżający z niej Hindusi dostali wizę Schengen na 15 dni. Żaden inny kraj tego nie ma” – powiedział generał Singh.

Dokument pokazuje, jak premier pokazał swój kunszt państwowy i wezwał prezydentów Rosji Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego z Ukrainy do stworzenia „zielonych” lub „humanitarnych” korytarzy. Odważna decyzja Modiego o napisaniu osobistych listów do przywódców sąsiadów Ukrainy nie tylko wywołała emocje, ale także pomogła zwiększyć poparcie dla indyjskiej akcji ratunkowej.

„Nasze nieustanne wysiłki rozszerzyły się na sąsiednie kraje, takie jak Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, a później Mołdawia, z którymi współpracą staraliśmy się ułatwić proces wycofywania się z Ukrainy. Kanałami dyplomatycznymi premier nawiązał kontakt z prezydentem Putinem, zapewniając zawieszenie broni podczas wojny okresu wycofania i uzyskania wyznaczonych tras wycofania. „Podczas gdy wiele krajów walczyło o ewakuację swoich obywateli dwoma lotami, Indie z powodzeniem skoordynowały 90 lotów w celu bezpiecznej repatriacji indyjskich studentów. Krytyczny głos naszego narodu nadal odgrywa ważną rolę w kształtowaniu wyników na arenie światowej ”, powiedział minister spraw zagranicznych S Jaishankar w filmie dokumentalnym.