13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szczątki 8000 ofiar nazistowskich wojen odnalezione w Polsce

Szczątki 8000 ofiar nazistowskich wojen odnalezione w Polsce

W pobliżu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Polsce odkryto masowy grób zawierający równowartość 8000 prochów ludzkich – poinformował w środę Narodowy Instytut Pamięci Narodowej.

Agencja, która bada zbrodnie popełnione podczas okupacji nazistowskiej i komunistycznej w Polsce, powiedziała, że ​​szczątki znaleziono w pobliżu obozu koncentracyjnego Soldau, na północ od Warszawy.

Obóz powstał, gdy hitlerowskie Niemcy zajęły Polskę świat Druga wojna światowa wykorzystywała go jako miejsce transportu, więzienia i eksterminacji Żydów, przeciwników politycznych i członków polskiej elity politycznej.

Liczbę więźniów zabitych w Soldzie szacuje się na 30 000, ale dokładna liczba nigdy nie została ustalona.

Według badacza Tomasza Jankowskiego znaleziono około 17,5 ton (15 800 kilogramów) prochów ludzkich, co sugeruje, że zginęło co najmniej 8000 osób.

Szacunek opiera się na wadze szczątków, przy czym dwa kilogramy w przybliżeniu odpowiadają jednemu ciału.

Jankowski powiedział, że ofiary pochowane w masowym grobie „prawdopodobnie zostały zmasakrowane w 1939 r. i w większości należały do ​​polskiej elity”.

W 1944 r. władze nazistowskie nakazały żydowskim więźniom wykopać i spalić ciała w celu zniszczenia dowodów zbrodni wojennych.

Andrzej Osowski, genetyk z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, powiedział, że próbki AFP zostaną pobrane z popiołów i przeanalizowane w laboratorium.

„Możemy przeprowadzić analizę DNA, która pozwoli nam dowiedzieć się więcej o tożsamości ofiar” – powiedział, śledząc podobne śledztwa w byłych nazistowskich obozach w Sobiborze i Treblince.

Czytaj wszystko Najnowsze wiadomości, Z ostatniej chwiliZegarek Najlepsze filmy I Telewizja na żywo Tutaj.

READ  bne IntelliNews - Wzrost PKB w Polsce w III kw. zrewidowany do 4,5% r/r przy gwałtownym spadku konsumpcji i inwestycji