Wojna na Ukrainie, która nastąpiła po inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r., doprowadziła do kryzysu migracyjnego i humanitarnego o epickich proporcjach.
Regionalny plan reagowania na sytuację uchodźców na 2023 r. dotyczący sytuacji na Ukrainie przedstawia wielosektorową strategię reagowania partnerów międzyagencyjnych wspierających rządy przyjmujące Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Republiki Mołdowy i Polska. Rumunii i Słowacji w udzielaniu pomocy i ochrony uchodźcom z Ukrainy.
Podobnie jak w 2022 r., RRP na 2023 r. ma na celu zapewnienie uchodźcom dostępu do ochrony i pomocy na niedyskryminacyjnych zasadach, w tym praw związanych z ochroną tymczasową lub podobnym statusem prawnym w krajach przyjmujących. Szczególną uwagę poświęca się uchodźcom, którzy już znajdują się w trudnej sytuacji lub są zagrożeni, ponieważ wsparcie humanitarne zmalało i nie mogą oni już korzystać z oszczędności ani liczyć na pomoc rodziny i przyjaciół. W związku z tym nadal ważne jest identyfikowanie osób o szczególnych potrzebach, które wymagają ukierunkowanej pomocy. Ponadto, podczas gdy RRP w 2022 r. koncentruje się na pilnym świadczeniu usług ochrony i pomocy humanitarnej, plan na 2023 r. kładzie nacisk na włączenie społeczno-ekonomiczne uchodźców, uznając wyzwania, przed którymi stoją uchodźcy w miarę wzrostu ich przesiedleń. Trwały.
Niniejsze sprawozdanie śródroczne ma na celu skonsolidowanie postępów w realizacji celów strategicznych RRP w całym regionie w pierwszej połowie roku oraz określenie luk i priorytetowych obszarów wymagających dalszych działań. Osiągnięcia i wyzwania przedstawiono za pomocą przykładów z poziomu poszczególnych krajów, które odzwierciedlają zakres i charakter reakcji w innych krajach RRP.
Temu przeglądowi narracyjnemu towarzyszy cokwartalne Regionalne Migawki Agencji, które zawierają wysoki poziom szczegółowości osiągnięć w odniesieniu do wskaźników regionalnych i statusu finansowego RRP.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com