13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Spowolnienie wzrostu aktywności fabryk w Chinach stawia pod znakiem zapytania perspektywy ożywienia gospodarczego

Spowolnienie wzrostu aktywności fabryk w Chinach stawia pod znakiem zapytania perspektywy ożywienia gospodarczego

  • PMI dla przemysłu 51,9 w marcu vs. 52,6 w lutym
  • Pozaprodukcyjny PMI rośnie w najszybszym tempie od prawie 12 lat

BEIJING (Reuters) – Działalność produkcyjna w Chinach rozwijała się w wolniejszym tempie w marcu, oficjalne dane pokazały w piątek, budząc wątpliwości co do siły ożywienia po koronawirusie w fabrykach w obliczu słabego globalnego popytu i załamania na rynku nieruchomości.

Sektor usług był silniejszy, a aktywność rozwijała się w najszybszym tempie od prawie 12 lat po zakończeniu w grudniu chińskiej polityki wolnej od COVID-19, która pobudziła transport, zakwaterowanie i budownictwo.

Według danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS), oficjalny indeks menedżerów ds. zakupów (PMI) utrzymał się na stałym poziomie 51,9 w porównaniu z 52,6 w lutym, powyżej 50-punktowej granicy, która oddziela wzrost i spadek aktywności w ujęciu miesięcznym.

To nieznacznie przekroczyło prognozę 51,5 faworyzowaną przez ekonomistów w ankiecie Reutera i wzmocniło juana w stosunku do dolara. Lutowa liczba wzrosła w najszybszym tempie od ponad dekady.

Aktywność gospodarcza w Chinach odbiła w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r., ponieważ inwestycje w konsumpcję i infrastrukturę doprowadziły do ​​ożywienia po ustaniu zakłóceń związanych z COVID-19 i przywróceniu wzrostu sprzedaży detalicznej.

Ekonomiści Nomura stwierdzili, że mocne dane wskazują, że chińska gospodarka osiągnęła „dobry punkt” po zakończeniu zacieśniania własności i polityki antykoronawirusowej.

„Jednak w obliczu szybko rosnących napięć geopolitycznych i problemów finansowych poza Chinami może to nie potrwać długo” – dodali w notatce.

Eksport pozostaje słaby, a sprzedaż nowych domów nadal spada, chociaż tempo spadku zmniejszyło się.

W załączonym oświadczeniu Główny Urząd Statystyczny stwierdził, że przedsiębiorstwa stoją przed wyzwaniami, takimi jak słaby popyt, ograniczona dostępność kapitału i wysokie koszty operacyjne, a podstawy ożywienia gospodarczego muszą być dalej wzmacniane.

Aby wesprzeć ożywienie, bank centralny Chin nieoczekiwanie w tym miesiącu obniżył kwotę płynności, którą banki muszą utrzymywać jako rezerwy po raz pierwszy w tym roku.

READ  Główny prawnik Foxa, Viet Dinh, odchodzi

Podczas gdy nastroje przedsiębiorców i konsumentów zaczęły się poprawiać, sektor produkcyjny pozostaje pod presją ze względu na powolny globalny popyt i uporczywie rosnące koszty.

Wszelkie skutki niedawnego kryzysu zaufania w światowym sektorze bankowym mogą również wpłynąć na popyt na chińskie towary, zwiększając presję na producentów.

Oficjalne dane z tego tygodnia pokazały, że spowolnienie zysków chińskich firm przemysłowych pogłębiło się w pierwszych dwóch miesiącach roku, co oznacza pesymistyczny początek ożywienia.

Aktywność fabryk została dotknięta wolniejszym wzrostem produkcji i popytu ze strony klientów, a subindeksy produkcji i nowych zamówień wykazały spadki w stosunku do poziomów z lutego.

Subindeks nowych zamówień eksportowych spadł do 50,4 z 52,4 w lutym, wskazując na słabszy popyt zewnętrzny.

Grafika Reutera

Silne ożywienie w działalności usługowej

Dla kontrastu, PMI dla sektora pozaprzetwórczego skoczył do 58,2 z 56,3 w lutym, osiągając najwyższy poziom od maja 2011 r., gdy sektor usług się ożywił.

„Silna dynamika prawdopodobnie utrzyma się w nadchodzących miesiącach, ponieważ wskaźnik nowych zamówień dla sektora usług nadal rośnie”, powiedział Zhiwei Zhang, prezes i główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

Sprzedaż detaliczna w pierwszych dwóch miesiącach wzrosła o 3,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, odwracając roczny spadek o 1,8% odnotowany w grudniu, który wzbudził nadzieje na ożywienie gospodarcze napędzane konsumpcją, ponieważ słaby światowy popyt osłabia eksport.

Łagodny ton rządu wobec sektora prywatnego również wzmacnia zaufanie rynku.

Powrót założyciela Alibaba Group (9988.HK) i plany firmy dotyczące poważnej przebudowy były postrzegane jako sygnał końca represji regulacyjnych Pekinu wobec prywatnych firm.

„Te środki polityczne pomogą gospodarce utrzymać wysoką dynamikę. Uważamy, że wzrost PKB może przekroczyć w tym roku 6%” – powiedział Zhang.

Druga co do wielkości gospodarka świata wyznaczyła skromny cel wzrostu gospodarczego w tym roku na poziomie około 5%, po tym jak w zeszłym roku spadł do zaledwie 3%, co jest jednym z najsłabszych wyników od prawie pół wieku.

READ  Najbogatszy człowiek w Indiach prezentuje telefon 4G za 12 dolarów z cyfrową technologią płatności i przesyłania strumieniowego

(Raportowanie Liangbing Gao i Ryana Wu) Montaż przez Jamiego Frieda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.