27 września, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX Falcon Heavy Rocket wystrzeli rzymski teleskop kosmiczny NASA

SpaceX Falcon Heavy Rocket wystrzeli rzymski teleskop kosmiczny NASA

NASA wybrała Falcon Heavy SpaceX do uruchomienia swojego kolejnego dużego teleskopu kosmicznego, obserwatorium szerokokątnego, które powinno bezpośrednio uzupełniać nowy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Pierwotnie znany jako Wide Field Infrared Survey Telescope (WFIRST), NASA niedawno zmieniła nazwę misji na cześć Nancy Grace Roman, siły założycielskiej Teleskopu Kosmicznego Hubble’a. Odpowiednio, podstawowa konstrukcja Rzymskiego Teleskopu Kosmicznego pod wieloma względami przypomina Hubble’a, biorąc pod uwagę fakt, że misja istnieje tylko dlatego, że US National Reconnaissance Office (NRO) zdecydowało się podarować wartego wiele miliardów dolarów niewykorzystanego satelitę szpiegowskiego – satelitę, który został skutecznie sklasyfikowana wersja Hubble’a skierowana w stronę Ziemi.

Jednak dzięki dziesięcioleciom ulepszeń w zakresie elektroniki, elektromechaniki i oprzyrządowania statków kosmicznych i teleskopów kosmicznych, RST będzie znacznie bardziej sprawny niż podobny do niego teleskop Hubble’a. A teraz, po kilku latach walki o przetrwanie, Rzymski Teleskop Kosmiczny oficjalnie wyrusza w kosmos – rakieta SpaceX Falcon Heavy.

Falcon Heavy nadal jest trochę paradoksem, wygrywając kontrakt po dekadzie na uruchomienie flagowego okrętu o coraz większej wartości, mimo że nie pojawia się raz na ponad trzy lata. W tym momencie jest to nieco samospełniająca się przepowiednia, ponieważ główne misje coraz częściej powierzane Falcon Heavy mogą napotkać znaczne opóźnienia po stronie statku kosmicznego. Na przykład pod koniec 2021 roku SpaceX miał pięć Premiera Falcon Heavy jest wstępnie zaplanowana na 2022 r. – wszystkie z wyjątkiem jednego zostały już opóźnione o kilka miesięcy do roku lub więcej. Siedem miesięcy po 2022 roku żadna z tych misji nie została uruchomiona i wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że Falcon Heavy będzie miał szczęście latać przez cały ten rok.

READ  Amerykańskie wojsko potwierdza, że ​​międzygwiezdny meteoryt uderzył w Ziemię w 2014 roku.

Jednak rumuński teleskop kosmiczny dołącza do imponującego oświadczenia, które obejmuje wartego wiele miliardów dolarów satelitę pogodowego GOES-U, NASA Europa Clipper, dwa moduły (HALO i PPE) dla stacji kosmicznej na orbicie księżycowej, badacza planetoid Psyche. , duży lądownik Astrobotic Griffin z Księżycem Fibre NASA, dwoma dużymi geostacjonarnymi satelitami komunikacyjnymi i trzema misjami armii amerykańskiej. RST jest jedenastym kontraktem na start rakiety od teraz do połowy 2020 roku.

Pomimo podobnej zdolności rozdzielczej, początkowy szerokokątny instrument RST będzie miał pole widzenia 100 razy większe niż Hubble’a, co oznacza, że ​​nowy teleskop będzie w stanie złożyć Składniki Więcej danych w podobnym czasie. że to Cele główne Obejmują one pomiary „światła z miliarda galaktyk w czasie trwania misji” i wykonanie „soczewkowego mikroskanowania wewnętrznej Drogi Mlecznej w celu znalezienia około 2600 egzoplanet”. Drugi instrument w postaci korony „przeprowadzi wysokokontrastowe obrazowanie i analizę spektroskopową dziesiątek pobliskich egzoplanet”. według Laboratorium Napędów OdrzutowychKoronagraf stanowi krytyczny punkt wyjścia w przygotowaniach do przyszłych misji mających na celu: [directly] Przedstawia i rozróżnia planety podobne do Ziemi [that are] 10 miliardów razy ciemniejsza niż ich gwiazda macierzysta”.

Według NASA „Program naukowy o teleskopach obejmuje również dedykowane sondy do odpowiedzi na nierozstrzygnięte pytania”. [about the nature and] Skutki ciemnej energii i ciemnej materii, a także duży publiczny program badawczy, aby umożliwić dalsze badania zjawisk astrofizycznych w celu osiągnięcia innych celów naukowych”.

Ponieważ RST skupia się również na podczerwonych falach światła, może być doskonałym towarzyszem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Podczas gdy RST jest obserwatorium przeglądowym o szerokim polu, którego celem jest obserwacja i klasyfikowanie miliardów galaktyk, gwiazd i planet, większe lustro JWST jest optymalne do obserwacji z bliska pojedynczych celów lub głębokich spojrzeń na małych przestrzeniach nieba. RST może w końcu działać jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa biopsji JWST, informując chirurga, gdzie szukać, ale tylko wskazując, co może znaleźć.

Według NASA, warty 4,3 miliarda dolarów kontrakt na wystrzelenie teleskopu kosmicznego Falcon Heavy będzie kosztował wyjątkowo 255 milionów dolarów, aby wysłać statek kosmiczny do punktu L2 Lagrange Słońce-Ziemia, 800 000 kilometrów (~500 000 mil) od Ziemi. Umowa NASA Oczekuje się, że wystrzelenie droższego statku kosmicznego Europa Clipper na Jowisza za pomocą w pełni jednorazowej rakiety Falcon Heavy będzie kosztować mniej niż 180 milionów dolarów.

Agencja NASA informacja prasowa Twierdzi również, że RST będzie gotowy do uruchomienia już w październiku 2026 r. Różne informacja prasowa Według stanu na wrzesień 2021 r. nie wspominał o celu na 2026 r., a jedynie wskazywał, że start RST zaplanowano na nie Później Od maja 2027 r.

SpaceX Falcon Heavy Rocket wystrzeli rzymski teleskop kosmiczny NASA