25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX Falcon 9 wystrzelił 22 satelity Starlink z Przylądka Canaveral – lot kosmiczny teraz

SpaceX Falcon 9 wystrzelił 22 satelity Starlink z Przylądka Canaveral – lot kosmiczny teraz

SpaceX wystrzeliwuje 22 satelity Starlink z Przylądka Canaveral w sobotę, 26 sierpnia 2023 r. Zdjęcie: SpaceX.

SpaceX wystrzeliło drugą tego dnia misję Falcon 9, wysyłając 22 satelity Starlink drugiej generacji na orbitę w sobotę o 21:05 czasu wschodniego (01:05 UTC). Nastąpiło to po udanym wystrzeleniu czteroosobowej załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną wcześniej tego samego dnia.

Dzięki pomyślnej sobotniej misji na orbitę weszło już ponad 5000 satelitów Starlink. Na podstawie statystyk opracowanych przez Jonathana McDowella, astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, który prowadzi bazę danych lotów kosmicznych, SpaceX wystrzeliło łącznie 5005 Starlink od 2019 roku.

Po wystrzeleniu z Space Launch Complex 40 rakieta Falcon 9 poleciała na południowy wschód, celując w orbitę nachyloną pod kątem 43 stopni do równika. Po oddzieleniu się od drugiego etapu po około dwóch i pół minutach lotu wzmacniacz pierwszego stopnia kontynuował opadanie na pokładzie statku bezzałogowego Just Read theInstrukcjs stacjonującego na Oceanie Atlantyckim na wschód od Bahamów.

Dwa dopalacze drugiego stopnia umieszczają satelity na pożądanej orbicie kołowej. 22 satelity zostały rozdzielone około godzinę i pięć minut po wystrzeleniu.

Dopalacz pierwszego stopnia, tylny numer B1080, był w trakcie trzeciej misji. Lotem inauguracyjnym był wystrzelenie prywatnej załogi Axiom 2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną na początku tego roku, 21 maja. Następnie został wystrzelony 1 lipca za pomocą Kosmicznego Teleskopu Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Było to czternaste wystrzelenie tak zwanych mikrosatelitów V2, które są większe i mają czterokrotnie większą przepustowość niż poprzednie modele. Pełnowymiarowe satelity V2 Starlink mają zostać wystrzelone przez w pełni nadający się do ponownego użycia statek kosmiczny SpaceX, ale opóźnienie w pojawieniu się statku kosmicznego doprowadziło do stworzenia przez SpaceX skondensowanej wersji satelitów, aby można je było wystrzelić na Falcon 9.

Na początku maja SpaceX ogłosiło, że ma ponad 1,5 miliona abonentów Starlink. Usługa internetowa firmy dostępna jest w ponad 60 krajach.

READ  SpaceX wygrywa kontrakt z NASA o wartości 1,4 miliarda dolarów na 5 kolejnych misji astronautów