29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

S&P 500 po raz pierwszy zamknął się powyżej kluczowego poziomu 5000

S&P 500 po raz pierwszy zamknął się powyżej kluczowego poziomu 5000

Michaela M. Santiago/Getty Images

Traderzy pracują na parkiecie nowojorskiej giełdy


Nowy Jork
CNN

W piątek indeks S&P 500 po raz pierwszy zamknął się powyżej poziomu 5000, gdy na Wall Street panowały zwyżkowe nastroje, a inwestorzy wiwatowali z powodu nowych danych pokazujących postęp inflacji.

Ten historyczny moment przypada na okres silnego wzrostu gospodarczego, rewolucji sztucznej inteligencji, lepszego niż oczekiwano sezonu wyników i oczekiwania na odejście od Rezerwy Federalnej i rozpoczęcia obniżek stóp procentowych.

W czwartek po raz pierwszy w ciągu dnia S&P 500 po raz pierwszy na krótko przekroczył granicę 5000.

Według Howarda Silverblatta, głównego analityka indeksów w S&P Dow Jones Indices, indeks S&P 500 potrzebował prawie 41 lat, aby osiągnąć swój pierwszy ważny kamień milowy na poziomie 1000 punktów, który osiągnął 2 lutego 1998 r.

Indeks osiągnął swój poprzedni ważny kamień milowy na poziomie 4000 1 kwietnia 2021 r., po tym, jak Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe niemal do zera, rząd wpompował w gospodarkę pieniądze stymulacyjne, a szczepionka przeciwko Covid-19 wzbudziła optymizm co do wzrostu gospodarczego po pandemii.

19 stycznia indeks referencyjny po raz pierwszy od dwóch lat ustanowił nowy rekord, zamykając się i przekraczając poprzedni szczyt na poziomie 4796,56, który osiągnął 3 stycznia 2022 r. Tylko w styczniu indeks nadal notował sześć nowych rekordów.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Sam Stovall z CFRA Research stwierdza, że ​​kiedy indeks S&P 500 osiąga nowe maksima w styczniu, w około 75% przypadków osiąga nowe maksima w lutym. Kiedy w obu miesiącach osiągnięto nowe maksima, indeks wygenerował średnią stopę zwrotu na poziomie około 16% i zakończył rok na wyższym poziomie w około 88% przypadków, powiedział.

W tym roku indeks S&P 500 wzrósł jak dotąd o około 5,4%. W 2023 r. indeks wzrósł o 24%, a pod koniec roku akcje gwałtownie wzrosły w miarę wzrostu optymizmu, że Fed może osiągnąć miękkie lądowanie, czyli niższą inflację, nie powodując spowolnienia gospodarczego.

READ  David Einhorn mówi, że inwestorzy powinni być „niedźwiedzi w stosunku do akcji i uparty w stosunku do inflacji”

Awans na nowe wyżyny był bardzo niewielki – większość wzrostów indeksu S&P 500 pochodzi od tzw. „wielkiej siódemki” – Nvidii, Microsoftu, MetaPlatforms, Amazona, Apple, Alphabetu i Tesli.

Akcje firm Nvidia, Microsoft, Meta Platforms i Alphabet zamknęły się w zeszłym miesiącu kilka razy na własnych rekordowych poziomach.

„W idealnej sytuacji, gdy giełda notuje wzrosty, uczestniczy w tym wiele sektorów i akcji” – stwierdził w środowej notatce Scott Wren z Wells Fargo Investment Institute.

Według Silverblatta zwrot z akcji Magnificent Seven wyniósł około 62% całkowitej stopy zwrotu indeksu referencyjnego wynoszącej 26% w zeszłym roku.