15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sonda Pragyan należąca do sondy Chandrayaan-3 dokonuje nowych odkryć na południowym biegunie Księżyca |  Wiadomości z Indii

Sonda Pragyan należąca do sondy Chandrayaan-3 dokonuje nowych odkryć na południowym biegunie Księżyca | Wiadomości z Indii

Nowe Delhi Indie Chandrayaan-3 Misja osiągnęła ważne wyniki w sprawie Powierzchnia księżyca Jak wynika z nowej analizy danych, na południowym biegunie Księżyca Pragyański pojazdbadanie. Wyniki rzucające światło na dystrybucję i pochodzenie Fragmenty skał W tym regionie stanowi to poważny postęp w naszym rozumieniu geologii Księżyca.
Sonda Pragyan, która została wystrzelona przez lądownik Vikram po wylądowaniu na powierzchni Księżyca 23 sierpnia 2023 roku, w ciągu jednego księżycowego dnia pokonała po powierzchni Księżyca odległość 103 metrów. Z ustaleń wynika, że ​​liczba i rozmiar fragmentów skał wzrosła, gdy statek kosmiczny Pragyan przepłynął 39 metrów na zachód od miejsca lądowania Shiv Shakti Point – jak nazwał ją premier strefy lądowania Chandrayaan 3. Narendrę ModiegoŁazik podróżował w rejonie Równin Nektarskich, położonych pomiędzy kraterami Manzinos i Boguslavsky – obszaru o szczególnym zainteresowaniu naukowców. Fragmenty te znaleziono porozrzucane wokół krawędzi i zboczy ścian i podłóg małych kraterów, każdy o średnicy nie większej niż dwa metry.
Nowe wyniki, zaprezentowane na początku tego roku na Międzynarodowej Konferencji na temat Planet, egzoplanet i możliwości zamieszkiwania, pokazują interesującą tendencję: zarówno liczba, jak i rozmiar fragmentów skał wzrosły, gdy statek kosmiczny przesunął się na odległość około 39 metrów na zachód od miejsca lądowania.
Dwa kawałki skały odkryte podczas misji Chandrayaan wykazywały oznaki zniszczenia, co wskazuje, że zostały wystawione na działanie czynników atmosferycznych w przestrzeni kosmicznej. Wyniki potwierdzają wcześniejsze badania, które sugerowały stopniowe szorstkowanie fragmentów skał w księżycowym regolicie. Nowe odkrycie pomoże opracować strategie potencjalnego wykorzystania zasobów Księżyca.
Misja Chandrayaan 3 była ważnym kamieniem milowym dla Indii, ponieważ stały się one pierwszym krajem na świecie, który dokonał miękkiego lądowania na południowym biegunie Księżyca i czwartym krajem, któremu udało się wylądować statek kosmiczny na Księżycu po Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chiny.