16 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sok został przekierowany na Wenus podczas pierwszego na świecie przelotu obok Księżyca i Ziemi

Sok został przekierowany na Wenus podczas pierwszego na świecie przelotu obok Księżyca i Ziemi

Nauka i eksploracja

21.08.2024
2315 Widoki
14 On kocha

Należąca do ESA sonda Jupiter Icy Moons Explorer (JUS) pomyślnie ukończyła pierwszy na świecie przelot obok Ziemi i Księżyca, wykorzystując ziemską grawitację do skierowania go w stronę Wenus, skrótem do Jowisza przez wewnętrzny Układ Słoneczny.

Najbliższe podejście statku kosmicznego do Księżyca miało miejsce 19 sierpnia o godzinie 23:15 CEST (21:15 UTC), co doprowadziło do największego zbliżenia Jussa do Ziemi ponad 24 godziny później o godzinie 23:56 CEST (21:56 UTC) w sierpniu 20.

Podczas gdy sonda Joyce Probe leciała na wysokości zaledwie 6840 kilometrów nad Azją Południowo-Wschodnią i Pacyfikiem, wykonała serię zdjęć za pomocą kamer monitorujących na pokładzie i zebrała dane naukowe za pomocą ośmiu z dziesięciu instrumentów.

„Przelot wspomagany grawitacyjnie przebiegł bezbłędnie, wszystko przebiegło bez żadnych problemów i byliśmy bardzo szczęśliwi, widząc Joyce’a z powrotem tak blisko Ziemi” – mówi Ignacio Tanco, kierownik operacyjny statku kosmicznego podczas tej misji.

Celem przelotu była zmiana ścieżki Gossa w przestrzeni kosmicznej, wykorzystując najpierw grawitację Księżyca, a następnie Ziemi, do zmiany prędkości i kierunku statku kosmicznego.

Kamera monitorująca Juice 1 uchwyciła piękne szczegóły krateru podczas przelotu obok Księżyca

Przelot Księżyca zwiększył prędkość Gęsi o 0,9 km/s w stosunku do Słońca, kierując Goose w stronę Ziemi. Przelot Ziemi w pobliżu Ziemi zmniejszył prędkość Gussa o 4,8 km/s w stosunku do Słońca, kierując Gussa na nową ścieżkę w stronę Wenus. Ogólnie rzecz biorąc, przeloty Księżyc-Ziemia przekrzywiły Gusa pod kątem 100 stopni w porównaniu z jego ścieżką przed lotem.

Wysoce ryzykowny przelot wymagał niezwykle precyzyjnej nawigacji w czasie rzeczywistym, ale pozwolił misji zaoszczędzić około 100 do 150 kilogramów paliwa. Na miesiąc poprzedzający przelot operatorzy statku kosmicznego lekko popchnęli Juice’a, aby skierował go na właściwą ścieżkę podejścia. Następnie śledzili łazik 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, od 17 do 22 sierpnia.

Dzięki bezbłędnemu wystrzeleniu rakiety Ariane 5 w kwietniu 2023 r. Joss ma trochę dodatkowego paliwa w zbiornikach, aby zbliżyć się do księżyca Jowisza Ganimedesa, niż pierwotnie planowano. Udane przeloty obok Księżyca i Ziemi chroniły tę dodatkową naukę.

„Dzięki bardzo precyzyjnej nawigacji prowadzonej przez zespół ds. dynamiki lotu ESA udało nam się wykorzystać jedynie niewielką część paliwa przeznaczonego na ten lot” – dodaje Ignacio. „Powoduje to zwiększenie rezerw, które rezerwujemy na trudne dni przedłużyć misję naukową po dotarciu do Jowisza”.

Pierwszy eksperyment naukowy w kosmosie

JOSS uchwycił Ziemię z daleka, gdy zbliżała się do Księżyca

Chociaż głównym celem była zmiana trajektorii Gossa, przelot w pobliżu Księżyca był także okazją do przetestowania instrumentów naukowych Gossa w przestrzeni kosmicznej, przy czym wszystkie dziesięć instrumentów działało podczas przelotu, a osiem kolejnych podczas przelotu obok Ziemi.

Oczekujemy, że w nadchodzących tygodniach opublikujemy zdjęcia i widma zebrane przez niektóre instrumenty Juice, po ich pobraniu ze statku kosmicznego i ocenie przez naukowców zajmujących się instrumentami. Obejmuje to zdjęcia Księżyca i Ziemi w wysokiej rozdzielczości z kamery naukowej Juice. Janus.

„Czas i lokalizacja tego podwójnego przelotu pozwala nam kompleksowo zbadać zachowanie instrumentów Juice” – wyjaśnia Claire Vallatt, naukowiec operacyjny w Juice.

„Ma to miejsce na początku lotu Gossa, co pozwala nam wykorzystać dane do przygotowania instrumentów do dotarcia do Jowisza. Biorąc pod uwagę naszą dobrą wiedzę na temat właściwości fizycznych Ziemi, Księżyca i otaczającego środowiska kosmicznego, jest to również idealne miejsce do obserwacji Jowisza. zrozumieć, jak instrumenty reagują na rzeczywisty cel.”

Następny krok: kwiat

W rzeczywistości przelot Księżyca i Ziemi zredukował energię Gusa, przekierowując ją na spotkanie z Wenus w sierpniu 2025 r. Ten przelot obok Wenus zwiększy energię Gusa z powrotem w kierunku Ziemi; Sonda przeleci obok naszej planety ponownie we wrześniu 2026 r. i styczniu 2029 r., uzyskując dwa kolejne ciągi, zanim dotrze do Jowisza w lipcu 2031 r.

Podróż Gusa do Jowisza: latanie nad Księżycem i Ziemią

Więcej informacji na temat przelotu sondy Juice obok Księżyca-Ziemi, w tym dlaczego i w jaki sposób wykorzystujemy przeloty wspomagane grawitacją, aby dotrzeć do wewnętrznych i zewnętrznych części Układu Słonecznego, można znaleźć w artykule Przelot sondy Juice obok Księżyca-Ziemia: Wszystko, co musisz wiedzieć.

Zanurz się głębiej w historię przelotu Gusa obok Księżyca i Ziemi dzięki… Blog o rakietach.

On podąża @ESA_Juice na X, aby uzyskać wszystkie najnowsze aktualizacje misji.

Ciesz się przelotem na Księżyc dzięki transmisji na żywo z ESA, obejmującej sesję pytań i odpowiedzi z ekspertami misji Kanał Europejskiej Agencji Kosmicznej na YouTube.

O soku

Sonda JOYCE ESA badająca lodowe księżyce Jowisza to kolejna śmiała misja ludzkości do zewnętrznych części Układu Słonecznego. Sonda przeprowadzi szczegółowe obserwacje gazowego giganta Jowisza i jego trzech dużych księżyców zawierających oceany – Ganimedesa, Kallisto i Europy. Ta ambitna misja przeanalizuje te księżyce za pomocą potężnego zestawu instrumentów teledetekcyjnych, geofizycznych i in-situ, aby dowiedzieć się więcej o tych fascynujących miejscach jako potencjalnych siedliskach życia, przeszłego lub obecnego.

Goss będzie głęboko obserwował złożone środowisko magnetyczne, radiacyjne i plazmowe Jowisza oraz jego interakcje z księżycami, badając układ Jowisza jako prototyp układów planetarnych gazowych gigantów w całym wszechświecie.

Sonda Joyce wystartuje na pokładzie rakiety Ariane 5 z europejskiego portu kosmicznego Kourou w kwietniu 2023 r. Jej podróż potrwa osiem lat i obejmie przeloty obok Ziemi i Wenus, zanim dotrze do Jowisza. Sonda wykona 35 przelotów w pobliżu trzech dużych księżyców krążących wokół Jowisza, zanim zmieni orbitę na Ganimedesa.

Juice to misja prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną przy udziale NASA, Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych i Izraelskiej Agencji Kosmicznej. Jest to pierwsza duża misja w ramach programu Cosmic Vision Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z mediami ESA:

[email protected]

READ  Przepraszamy, NASA nie odkryła tajnego wejścia na Marsa