19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sekretarz stanu USA z wizytą w Polsce i krajach bałtyckich w celu omówienia wojny rosyjsko-ukraińskiej

W trakcie wojny rosyjsko-ukraińskiej sekretarz stanu USA Anthony Blinkan zapowiedział w środę wizytę u sąsiadów Ukrainy: Belgię, Polskę, Mołdawię, Łotwę, Litwę i Estonię. W oświadczeniu Departament Stanu USA poinformował, że podróż Blingena rozpocznie się od Brukseli, stolicy Belgii, gdzie weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO i odbędzie inne spotkania ze swoimi kolegami z Unii Europejskiej i G7. Ponadto planowane są dodatkowe spotkania z partnerami, aby omówić globalną reakcję na rosyjską inwazję, w tym stałą koordynację sojuszników w nakładaniu ogromnych sankcji i sankcji na kraj kierowany przez Władimira Putina. Wyjazd zaplanowano na 3-8 marca.

Departament Stanu USA stwierdził w oświadczeniu, że „szeroko zakrojone konsultacje i koordynacja z naszymi sojusznikami z NATO i partnerami europejskimi są kontynuowane w sprawie dalszej planowanej, niesprowokowanej i nieuzasadnionej wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą”.

Blingen też odwiedzi Polskę

Po rozmowach w Brukseli sekretarz stanu USA uda się 5 marca do Polski, gdzie spotka się z polskimi przywódcami, w tym ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau.Według Associated Press ponad 520 tysięcy cywilów uciekło z Ukrainy do Polski i nie tylko. sąsiednich krajów od czasu rosyjskiej inwazji, według Associated Press.

Następnie uda się do Kiszyniowa w Mołdawii, aby spotkać się z prezydent Mią Sandu, premier Natalią Gavrilidą i ministrem spraw zagranicznych Nico Bobescu. „Sekretarz generalny uda się 6 marca do Wilna na Litwie, aby spotkać się z prezydentem Kidanosem Nousetą, premier Ingridą Simonide i ministrem spraw zagranicznych Gabrielem Landsbergisem” – czytamy w oświadczeniu. Blinken planuje zakończyć podróż na Łotwę i do Estonii

„Sekretarz generalny Ryga pojedzie na Łotwę, aby spotkać się z prezydentem Eglesem Lewisem, premierem Chrisem Janice Kirinsem i ministrem spraw zagranicznych Edgarem Ringeviksem. „Według Departamentu Stanu.

(Zdjęcie: AP)