8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Samotny łazik rozpoczyna europejską wędrówkę, aby ujawnić zanieczyszczenie rzeki

58-letni Christophe Gruault wyruszył ze stolicy Polski, Warszawy, specjalnie wykonanym jachtem o długości sześciu metrów i szerokości 60 centymetrów, mając nadzieję dotrzeć do Paryża 18 czerwca.

Proponowana przez niego trasa o długości 2023 km będzie przebiegać przez pięć krajów – Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię i Francję – i przecinać 22 rzeki na kontynencie.

– Celem gry jest pokazanie, że piękno jest kruche, a o kruche trzeba dbać – powiedział AFP Gruwald tuż przed wyruszeniem znad Wisły.

Po drodze Gruault planuje spotkać się z uczniami szkół średnich, aby podnieść świadomość i przyczynić się do badań naukowych nad tym, co zanieczyszcza europejskie rzeki i co je wysusza.

„Zamierzam pobrać próbki środowiskowego DNA i wysłać je naukowcom” – powiedział Gruwald.

Wyprawę wspiera Narodowe Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, gdzie badacze będą badać okazy i obserwacje Gruwalda.

Katastrofy ekologiczne

Dla Denisa Duclosa, dyrektora muzeum ds. stosunków europejskich i międzynarodowych, podróż ta daje wgląd w stan głównych dróg wodnych w Europie.

„Interesujące byłoby pobranie próbek przed głównymi miastami na trasie i po głównych miastach na trasie, aby sprawdzić, czy miasta mają jakikolwiek wpływ na oczyszczanie zanieczyszczeń” – powiedział AFP Duclos.

Aby ułatwić misję, zespół łazików ma na swojej łodzi system odwracający ruch wioseł, pozwalający łazikowi skierować się do przodu, „unikalny system na świecie” – dodał Gruwald.

Planuje wiosłować do 50 km dziennie, co powinno poprawić jego kondycję.

„Najpierw muszę zrównoważyć swoje ciało i popracować nad mięśniami, aby zbudować siłę i nabrać trochę masy” – powiedział Gruwald.

„W takim razie pracuj nad sercem, które jest ważną maszyną”.

Zanieczyszczenia w polskich rzekach wyszły na pierwszy plan, gdy w lipcu zeszłego roku z rzeki Odry, która przepływa przez Polskę i Niemcy, wydobyto prawie 250 ton martwych ryb.

READ  Ukraina wybija Polskę w przygotowaniach w Stambule / Aktualności

Władze polskie później przypisały to toksycznym algom, wykluczając jako przyczynę zanieczyszczenia przemysłowe.

Ale niemieccy urzędnicy nazwali to „katastrofą ekologiczną spowodowaną przez człowieka”, twierdząc, że wprowadzenie soli do wody napędzało wzrost glonów.