16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Salamandra z kłami wielkości człowieka stanowi dowód na jej ewolucję

Salamandra z kłami wielkości człowieka stanowi dowód na jej ewolucję

Kły za wspomnienia.

Tyrannosaurus rex nie był pierwszym zębatym drapieżnikiem na Ziemi.

Z zaskakującego badania opublikowanego w czasopiśmie wynika, że ​​40 milionów lat przed tym, jak dinozaury stały się głównymi drapieżnikami świata, żyły salamandry wielkości człowieka z kłami o długości czterech cali „Natura.”

Skamieniały szkielet płaza odkryli w Namibii naukowcy z Argentyny.

„Mają ogromne kły, a cała przednia część pyska to gigantyczne zęby” – powiedział współautor badania Jason Pardo, pracownik naukowy ze stopniem doktora w Field Museum w Chicago. W obecnej sytuacji Odnośnie stworzenia wodnego.

Ten prehistoryczny drapieżnik, nazwany „Gaiasia jennyae” na cześć formacji Gai-as, w której został znaleziony, żył 280 milionów lat temu w okresie permu, kiedy istniał tylko jeden kontynent, Pangea, Według „Washington Post”.


„Jego głowa jest duża i płaska, ma kształt deski sedesowej, co pozwala mu otwierać usta i ssać zdobycz” – powiedział współautor badania Jason Pardo z Field Museum w Chicago. Gabriela Liu/SWNS

Potwór miał od sześciu do ośmiu stóp długości i prawdopodobnie przemierzał „dno bagien i jezior”, gdzie był jego głównym drapieżnikiem, jak przypuszcza Pardo.

To potężnie uzębione zwierzę atakowało i zabijało mniejsze stworzenia za pomocą swoich „dużych, splatających się kłów” i wyjątkowej, długiej na dwie stopy czaszki.

„Ma dużą, płaską głowę w kształcie deski sedesowej, która pozwala mu otwierać usta i ssać zdobycz” – powiedział Pardo, który wysunął hipotezę, że wielkogłowy mieszkaniec bagien polegał raczej na zaskoczeniu niż na szybkości, aby wysłać pożywienie.

Postawiono hipotezę, że spłaszczona głowa salamandry wielkiej nadawała się do chwytania i ssania ofiar, ale nie była zbyt „hydrodynamiczna”.


magazyn.
Salamandra została nazwana Gaiasia jennyae na cześć formacji Gai-as w Namibii, gdzie została odkryta. Roger MH Smith/SWNS

„Szybkie drapieżniki, takie jak szczupaki czy gary, mają zwykle długie, wąskie twarze, które mogą szybciej poruszać się w wodzie; tego nie widzimy „Jayasia” – powiedział Pardo.

W ten sposób stworzenie jest podobne do Chińska salamandra olbrzymianajwiększy płaz na świecie, który również atakuje i wysysa swoją ofiarę szerokim pyskiem.

Ekstremalna stomatologia to nie jedyna wyjątkowa cecha tego stworzenia. Gaesia jest potomkiem czworonogów łodygowych, które ostatecznie wyewoluowały w ssaki, ptaki, gady i płazy, znane również jako czworonogi koronne.

READ  Nowy Jork tonie, ale nie z powodu wielkich budynków

„To naprawdę niesamowite Jayasya „Jest bardzo stary” – stwierdził Pardo. „Były spokrewnione ze stworzeniami, które wymarły około 40 milionów lat temu”.

Co więcej, położenie salamandry – które w tamtym czasie było równoległe do najbardziej wysuniętego na północ punktu współczesnej Antarktydy – jest wyjątkowe, ponieważ znajdowała się z dala od swoich rodaków.

„Gayasia została znaleziona dalej na południe niż jej bliscy krewni, którzy żyli na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej i Europy” – powiedział Washington Post Anthony Romelio, paleontolog z Uniwersytetu w Queensland w Australii, który nie był zaangażowany w badania.

To chłodniejsze siedlisko sugeruje, że „wczesne czworonogi były bardziej rozpowszechnione i przystosowywały się do różnych klimatów, niż wcześniej sądzono” – dodał.