29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja twierdzi, że w obwodzie Biełgorodu rozbił się samolot wojskowy przewożący 74 osoby

Rosja twierdzi, że w obwodzie Biełgorodu rozbił się samolot wojskowy przewożący 74 osoby

Media społecznościowe

Videograb pokazuje eksplozję po katastrofie lotniczej w południowym obwodzie Biełgorodu.CNN

Wszystkie 74 osoby na pokładzie rosyjskiego samolotu wojskowego zginęły w środę w katastrofie samolotu w obwodzie Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą – podają rosyjskie władze.

Istnieją sprzeczne doniesienia na temat wypadku, który miał miejsce w odległości od 5 do 6 kilometrów (około 3 do 3,7 mil) od wsi Jabłonowo w obwodzie Korocza. Rosyjskie agencje informacyjne, powołując się na Ministerstwo Obrony, podały, że na pokładzie samolotu transportowego Ił-76 znajdowało się 65 ukraińskich żołnierzy, którzy zostali przewiezieni do Biełgorodu przed wymianą jeńców.

Źródła ukraińskie podały, że samolot przewoził rakiety systemu obrony powietrznej S-300. CNN nie może niezależnie zweryfikować żadnego z twierdzeń.

Ukraińska agencja rządowa opiekująca się jeńcami wojennymi oświadczyła, że ​​bada zarzuty, że samolotem przewozili ukraińskich żołnierzy.

W oświadczeniu Komendy Koordynacyjnej ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi na Ukrainie nie podano żadnych dalszych szczegółów, ale przestrzeżono, że Rosja „aktywnie prowadzi specjalne operacje informacyjne przeciwko Ukrainie, mające na celu destabilizację ukraińskiego społeczeństwa”.

Ukraina potwierdziła, że ​​na środę zaplanowano wymianę jeńców wojennych z Rosją. „To się w tej chwili nie dzieje” – powiedział CNN Andrij Yuson z ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Rosyjskie władze podały, że na pokładzie było sześciu rosyjskich członków załogi i trzech „personelu towarzyszącego”. Andriej Kartapołow, członek komisji obrony rosyjskiego parlamentu, powiedział, że drugi samolot wojskowy, także Ił-76, przewoził dodatkowych 80 jeńców wojennych, który został przekierowany.

„Ukraińscy przywódcy byli w pełni świadomi zbliżającej się wymiany zdań i zostali poinformowani o sposobie dostarczenia więźniów” – powiedział Kartapołow. Ale Ił-76 został zestrzelony trzema rakietami, albo przez systemy rakiet przeciwlotniczych Patriot, albo przez rakiety IRIS produkcji niemieckiej.

CNN nie może niezależnie zweryfikować jego twierdzenia, że ​​samolot został zestrzelony. Skontaktowała się z wieloma źródłami w ukraińskim rządzie w sprawie zarzutów, jakoby Ukraina była odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu, ale nie otrzymała żadnego komentarza.

READ  Siły rosyjskie ukradły pojazdy rolnicze o wartości 5 milionów dolarów z agencji John Deere, która zdalnie trzymała złodziei sprzętu z dala

Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział, że przyczyny wypadku są badane. Samolot transportowy rozbił się w dzielnicy Korochansky. Spadł na polu w pobliżu osady. „Wszyscy na pokładzie zginęli” – powiedział Gładkow. „Teraz miejsce katastrofy zostało odgrodzone kordonem. Dodał, że wszystkie służby operacyjne są na miejscu i wdrażane są procedury dochodzeniowe.

„Wioska w obecnym stanie nie wyrządziła żadnych szkód [the plane] „Rozbił się na polu za wsią” – powiedział TASS miejscowy duchowny, ojciec Georgi, rektor kościoła Dymitra Solunskiego w Jabłonowie.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Kreml nie chciał komentować zdarzenia. „To zupełnie nowa informacja i teraz się nią zajmiemy” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – Nie mogę jeszcze nic powiedzieć.

Według Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Lotniczego Iljuszyn Ił-76 to wojskowy samolot transportowy z czasów radzieckich o ładowności ponad 50 ton. Eurokontrola. Służy od 1975 roku.

Przygraniczne miasto Biełgorod było miejscem jednego z takich miast Najbrutalniejsze ukraińskie ataki Na ziemi rosyjskiej pod koniec ubiegłego roku. Co najmniej 24 osoby zginęły, w tym troje dzieci, a 108 innych zostało rannych w atakach, które wywołały odwetowe ataki Rosji na obwód charkowski na Ukrainie.

Katastrofa lotnicza ma miejsce w czasie, gdy wojna Rosji na Ukrainie wkracza w trzeci rok, a w ostatnich miesiącach żadna ze stron nie osiągnęła postępu na polu bitwy. Oceny zachodniego wywiadu ostrzeżenie Możliwe, że w tym roku ten ruch na polu bitwy ulegnie dalszej stagnacji.

Kijów i Moskwa wymieniały jeńców wojennych przez cały konflikt. Największa wymiana miała miejsce na początku stycznia, kiedy obie strony… Wymieniono ponad 200 więźniów.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.