19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja i Chiny podpisują umowy gospodarcze pomimo krytyki Zachodu

Rosja i Chiny podpisują umowy gospodarcze pomimo krytyki Zachodu

BEIJING (Reuters) – Premier Rosji podpisał w środę podczas wizyty w Pekinie szereg porozumień z Chinami, opisując stosunki dwustronne jako osiągnęły bezprecedensowy poziom, pomimo dezaprobaty Zachodu dla ich relacji w miarę przeciągania się wojny na Ukrainie.

Premier Michaił Miszustin – najwyższy rangą rosyjski urzędnik, który odwiedził Pekin od czasu wysłania przez Moskwę tysięcy swoich żołnierzy na Ukrainę w lutym 2022 roku – przeprowadził rozmowy z chińskim premierem Li Qiangiem i miał spotkać się z prezydentem Xi Jinpingiem.

Wizyta nastąpiła po tym, jak Rosja i Chiny ostro zareagowały na oświadczenia Grupy Siedmiu z weekendu, w których wyróżniono oba kraje w szeregu kwestii, w tym w sprawie Ukrainy.

Gdy wojna na Ukrainie wkracza w drugi rok, a Rosja odczuwa ciężar zachodnich sankcji, Moskwa liczy na wsparcie Pekinu, znacznie bardziej niż Chiny na Rosję, ponieważ żywi się chińskim popytem na ropę i gaz.

„Dzisiaj stosunki między Rosją a Chinami są na bezprecedensowo wysokim poziomie” – powiedział Miszustin podczas ich spotkania w Pekinie.

Cechuje ich wzajemny szacunek dla swoich interesów, chęć wspólnego reagowania na wyzwania związane z narastającymi zawirowaniami na arenie międzynarodowej i ekscytującym wzorcem nacisków ze strony kolektywnego Zachodu – powiedział.

„Jak mówią nasi chińscy przyjaciele, jedność pozwala przenosić góry”.

Podpisane porozumienia obejmowały porozumienie o pogłębieniu współpracy inwestycyjnej w zakresie usług handlowych, porozumienie w sprawie eksportu produktów rolnych do Chin oraz kolejne porozumienie w sprawie współpracy sportowej.

’Drogi przyjacielu’

Xi odwiedził Rosję w marcu i przeprowadził rozmowy ze swoim „drogim przyjacielem” prezydentem Władimirem Putinem po tym, jak zobowiązał się do partnerstwa „bez granic” przed atakiem Rosji na Ukrainę w 2022 r., który Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”.

READ  Mohammed bin Salman mianowany premierem przed pozwem Khashoggi | Królestwo Arabia Saudyjska

Pekin odrzucał zachodnie próby powiązania swojego partnerstwa z Moskwą z Ukrainą, twierdząc, że ich stosunki nie naruszają norm międzynarodowych, a Chiny mają prawo współpracować z kim chcą, a ich współpraca nie jest wymierzona w żadne państwo trzecie.

„Chiny są chętne do współpracy z Rosją w celu prowadzenia wspólnej współpracy między obydwoma krajami, a wzmocnienie pragmatycznej współpracy w różnych dziedzinach może wynieść ją na nowy poziom” – powiedział Li Miszustinowi.

Według danych chińskich służb celnych, w kwietniu chiński eksport do Rosji nadal rósł, zwiększając się o 153,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, po podwojeniu w marcu.

Agencja informacyjna Interfax poinformowała, że ​​dostawy rosyjskiej energii do Chin mają wzrosnąć w tym roku o 40%, a oba kraje rozmawiają o dostawach sprzętu technologicznego do Rosji.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew, który prowadził w poniedziałek rozmowy z Chen Wenqingiem, członkiem Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin, które nadzoruje policję, sprawy prawne i wywiad, powiedział, że pogłębianie więzi z Chinami jest strategiczną ścieżką dla Moskwy.

Pekin powstrzymał się od publicznego potępienia rosyjskiej inwazji. Ale od lutego Xi promuje 12-punktowy plan pokojowy, który spotyka się ze sceptycyzmem Zachodu i ostrożnie witany przez Kijów.

W zeszłym tygodniu specjalny przedstawiciel Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui odwiedził Ukrainę i spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, rozpoczynając europejską podróż, którą Pekin określił jako wysiłki na rzecz promowania rozmów pokojowych i politycznego rozwiązania kryzysu.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że ​​Li Hui ma odwiedzić Rosję w piątek.

Raportowanie Ryana Wu. Dodatkowe raporty Lydii Kelly i Ethana Wanga; Montaż przez Michaela Berry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.