- Jonathan Peel, korespondent ds. obrony i Robert Greenall
- wiadomości BBC
Rosja zagroziła zniszczeniem samolotów bojowych dostarczonych Ukrainie przez jej sojuszników po tym, jak oba kraje zadeklarowały te samoloty.
Słowacja stała się drugim po Polsce krajem NATO, który w piątek przekazał Kijowowi kilka MiG-29.
Słowacka marynarka wojenna została uziemiona w zeszłym roku i nie używa już odrzutowców.
Ukraina poprosiła Zachód o nowoczesne odrzutowce, ale są one postrzegane tylko jako opcje długoterminowe ze względu na długi czas szkolenia.
Po roku inwazji Rosja postrzega dodatkowy samolot jako kluczowy dla swojej obrony i możliwych kontrataków.
Inne kraje NATO rozważają wysłanie samolotów, takich jak MiG-29 – który pochodzi ze Związku Radzieckiego – do latania którego szkolą się ukraińscy piloci.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potępił te plany, mówiąc, że nie wpłyną one na wynik moskiewskiej „specjalnej operacji wojskowej”, znanej jako wojna.
Powiedział, że „przyniosą tylko więcej nieszczęścia Ukrainie i narodowi ukraińskiemu”.
„Oczywiście podczas specjalnej operacji wojskowej cały ten sprzęt zostanie zniszczony” – dodał rzecznik.
Obietnice Polski i Słowacji są pozytywnym krokiem dla Ukrainy – która ma więcej pilotów niż samolotów – ale nie zrobi to decydującej różnicy.
Jurij Zak, starszy doradca ds. obrony Ukrainy, powiedział, że myśliwce czwartej generacji mają lepsze możliwości.
Wydaje się mało prawdopodobne, aby Ukraina je jeszcze dostała – przynajmniej na razie wyszkolenie ukraińskich pilotów na zachodnich odrzutowcach zajmie trochę czasu.
Zachodni urzędnicy wojskowi są sceptyczni wobec nowoczesnych myśliwców. Ich celem jest pomoc Ukrainie w wygraniu wojny w terenie.
Linie frontu są przytłoczone systemami obrony powietrznej po obu stronach. Rosyjskie Siły Powietrzne są znacznie większe niż ukraińskie, więc nie mogą przejąć kontroli nad niebem.
Na początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę uważano, że Ukraina ma około 120 samolotów zdolnych do walki – głównie przestarzałe MiG-29 i Su-27.
Powiedział, że „obietnice muszą być dotrzymane” i że inni chętnie odpowiedzą na wezwanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o więcej broni.
Nie jest jasne, ile lotów odbywa się na Słowacji.
Słowacja wyśle również część swojego systemu obrony powietrznej Kuban na Ukrainę, powiedział Heger.
W czwartek Polska obiecała wysłać cztery MiG-29 w najbliższych dniach, ale oczekuje się, że nastąpią kolejne.
Zgodnie z obietnicą dla czołgów Leopard, Polska przełamała barierę. To ruch, na który rok temu nikt nie byłby skłonny się zdecydować.
Wiadomość o obietnicach pojawiła się wraz z doniesieniami rosyjskich mediów, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu odznaczył pilotów biorących udział w incydencie na początku tego tygodnia.
Waszyngton potępił rosyjskie działania, w których jeden z myśliwców Su-27 przeciął drona, jako lekkomyślne, ale Moskwa twierdzi, że dron sam się zawiódł.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com