20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rocket Lab chce wystrzelić pierwszy neutron w 2024 roku

Rocket Lab chce wystrzelić pierwszy neutron w 2024 roku

WASZYNGTON — Rocket Lab twierdzi, że może wystrzelić swoją pierwszą rakietę neutronową przed końcem roku, ponieważ nakreśla długoterminową wizję firmy, obejmującą własną konstelację satelitów.

W trakcie rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych przeprowadzonej 27 lutego w celu omówienia wyników finansowych firmy za czwarty kwartał i rok 2023 kierownictwo Rocket Lab oświadczyło, że prace nad rakietą średniego udźwigu wielokrotnego użytku Neutron przebiegają zgodnie z harmonogramem i budżetem, a celem jest pierwszy wystrzelenie przed końcem 2023 r. rok. .

„W tej chwili mamy ustalony harmonogram wystrzelenia rakiety do końca roku” – powiedział o Neutronie, dyrektor generalny Rocket Lab, Peter Beck. „Ale przed nami wiele testów”.

Podczas rozmowy wyjaśnił postępy firmy w zakresie różnych komponentów Neutron, takich jak awionika i konstrukcje, a także budowa wyrzutni Neutron, Launch Complex 3 na Wallops Island w Wirginii. Jednak firma nie rozpoczęła jeszcze testów gorącego ognia silnika Archimedesa, który będzie napędzał neutron.

Beck powiedział, że Rocket Lab kończy prace nad stanowiskiem testowym dla Archimedesa w należącym do NASA Centrum Kosmicznym Stennis w Mississippi, co umożliwi mu „obsługę silnika do końca marca”, ale nie ujawnił, kiedy spodziewany jest start silnika na platformie.

Testy te, gdy się rozpoczną, dadzą pewną jasność co do osi czasu neutronów. „Więcej o tym, jak blisko jesteśmy harmonogramu i harmonogramu, dowiemy się, gdy Archimedes zieje ogniem i zakończymy kilka innych kluczowych testów” – powiedział Beck.

Źródło branżowe wypowiadające się na temat kontekstu określiło harmonogram krótszy niż dziewięć miesięcy od pierwszego uruchomienia silnika do pierwszego uruchomienia jako „wysoce optymistyczny”, powołując się na inne harmonogramy opracowywania oprogramowania pojazdu, w przypadku których od pierwszego przetestowania silnika do pierwszego uruchomienia mogą minąć lata. . W dalszej części rozmowy Adam Spice, dyrektor finansowy Rocket Lab, przyznał, że wypuszczenie Neutronu do końca roku to „harmonogram zielonego światła”, ponieważ nie było problemów z rozwojem pojazdu.

READ  Valve nie zatwierdzi gier Steam, które wykorzystują grafikę AI naruszającą prawa autorskie

Jednym z powodów, dla których firma pragnie wynieść rakietę Neutron przed końcem roku, jest chęć zapewnienia, że ​​będzie się kwalifikował do pierwszych nagród Lane 1 w ramach kontraktów Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych na fazę III wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną bezpieczeństwa narodowego.

„Powodem, dla którego tak bardzo naciskamy na wypuszczenie pojazdu w tym roku, jest to, że jest to brama na rampie prowadzącej do toru 1” – powiedział, dodając, że w kolejnych latach będą dodatkowe rampy. „Dlatego wielu inżynierów śpi teraz pod biurkami i po prostu naciska, aby doprowadzić samochód do stanowiska pracy”.

Zakończenie projektu Neutron umożliwi także spółce zmniejszenie nakładów inwestycyjnych i przejście w kierunku rentowności. Spice powiedział, że firma szacuje, że wyda od 250 do 300 milionów dolarów na Neutron w 2021 r. i jego wyposażenie w 2024 r. „Jesteśmy niezwykle zgodni z szacunkami, które wówczas dokonaliśmy” – powiedział.

Spółka odnotowała skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) w wysokości 29 mln dolarów za czwarty kwartał i około 91 mln dolarów za 2023 r., ale nakłady inwestycyjne spadną, gdy Neutron zacznie konkurować, powiedział. „Niedługo potem naprawdę powinniśmy znaleźć się w punkcie, w którym będziemy mogli spojrzeć poniżej linii horyzontu, aby dostosować się do dodatniego wyniku EBITDA” – stwierdził Spice.

Widzenie konstelacji

Spółka wykorzystała raport o wynikach do ogłoszenia nowej linii autobusów kosmicznych. Firma opracowała wcześniej kilka wariantów pod nazwą Photon, ale teraz oferuje cztery różne związki:

Beck powiedział w rozmowie o wynikach, że firma ma zamówienia na wszystkie cztery klasy autobusów, a ogółem zaległości wynosi ponad 40 statków kosmicznych.

Jednak Beck dołożył wszelkich starań, aby podkreślić długoterminową wizję firmy, która wykracza poza zwykłe budowanie i wystrzeliwanie statków kosmicznych, a ostatecznie prowadzi również własne pojazdy.

READ  Cyberpunk 2077: Jak aktualizacja FSR2 poprawia jakość wizualną

„Ostatecznym celem nie jest tylko bycie dostawcą autobusów czy nawet liderem, ale ostatecznie posiadanie na orbicie własnej konstelacji świadczącej usługi, ponieważ wierzymy, że tam wszystko ostatecznie zmierza” – powiedział. „Wszystko, co robimy, mieści się w tego rodzaju wizji”.

Jest to napędzane przez znacznie większy rynek całkowity (TAM) usług kosmicznych. Powiedział, że chociaż koszt wyniesienia na orbitę waha się od 10 miliardów do 15 miliardów dolarów, a koszt wyniesienia satelitów od 20 miliardów do 30 miliardów dolarów, „usługi w przestrzeni kosmicznej są warte 320 miliardów dolarów”.

Takie podejście napędza inwestycje firmy w systemy kosmiczne i neutronowe, powiedział. „Po części powodem, dla którego opracowaliśmy neutron, jest to, że mamy własne klucze do przestrzeni kosmicznej” dla przyszłej konstelacji, powiedział. „Jeśli chcesz być tam konkurencyjny, musisz mieć własną rakietę i budować własne satelity”.

Podał przykład SpaceX, która buduje własne satelity Starlink i wystrzeliwuje je na własnych rakietach. „Bardzo trudno z tym konkurować, chyba że ma się własną zdolność do produkcji satelitów w dużych ilościach przy użyciu własnych komponentów i własną zdolność do wystrzeliwania wspomnianych satelitów” – powiedział. „Podchodzimy do tego bardzo metodycznie, krok po kroku”.

Beck odmówił podania harmonogramu działalności prywatnej grupy Rocket Lab ani nawet tego, jakie usługi będzie świadczyć. „Kiedy będziemy chcieli przejść do większego systemu TAM, będziemy mieli do dyspozycji bardzo przełomowy sposób, aby się tam dostać, wdrożyć i dostarczyć tę usługę”.

Po pierwsze, należało zbudować „podstawy” przyszłej konstelacji, zwłaszcza Neutronu. „Właściwie cała uwaga skupiona jest na neutronie. Cały wysiłek skupia się na neutronie, ponieważ neutron jest niezbędny do wdrożenia tego modelu biznesowego, ale jest on również ważny dla innych części firmy. „Naszym głównym celem jest uzyskanie neutron do platformy, bo bez neutronu na platformie staje się: „Trudno dokonać znaczącej zmiany na rynku usług”.

READ  Subskrypcja GTA online daje wczesny dostęp do samochodów, gotówki i nie tylko