16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rezerwa Federalna ostrzega, że ​​gwałtowny wzrost stóp procentowych stanowi zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki

Rezerwa Federalna ostrzega, że ​​gwałtowny wzrost stóp procentowych stanowi zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki

Rezerwa Federalna poinformowała w poniedziałek, że gwałtowny wzrost stóp procentowych w celu opanowania nowych szoków inflacyjnych stanowiłby zagrożenie dla gospodarki USA, ponieważ podała, że ​​istnieje „wyższa niż normalnie” szansa, że ​​warunki handlowe na amerykańskich rynkach finansowych nagle się pogorszą.

„Więcej negatywnych niespodzianek w zakresie inflacji i stóp procentowych, zwłaszcza jeśli towarzyszyć im będzie spadek aktywności gospodarczej, może negatywnie wpłynąć na system finansowy” – napisali decydenci w Raporcie o stabilności systemu finansowego Rezerwy Federalnej, publikowanym dwa razy do roku w maju i listopadzie.

Fed ostrzegł, że utrata miejsc pracy, wyższe stopy procentowe i niższe ceny domów mogą mieć wpływ na finanse konsumentów, ponieważ firmy również borykają się z „większymi opóźnieniami, bankructwami i innymi formami kłopotów finansowych”.

Fed poinformował, że „gwałtowny wzrost stóp procentowych może prowadzić do większej zmienności, presji na płynność rynku i znacznej korekty cen ryzykownych aktywów, co może spowodować straty u wielu brokerów finansowych”.

Bank centralny dodał, że zmniejszyłoby to „ich zdolność do pozyskiwania kapitału i utrzymania zaufania kontrahentów”.

Stany Zjednoczone wydały również ostrzeżenie o płynności – możliwości kupna lub sprzedaży aktywów bez wpływu na cenę – po kilku szalonych miesiącach na rynkach amerykańskich. Sprzedaż wymazała biliony dolarów wartości akcji i obligacji, jednocześnie zamykając drzwi dla nowych notowań giełdowych i podnosząc koszty kredytu dla konsumentów i firm.

Fed powiedział, że zdolność kupowania lub sprzedawania aktywów po cenach podawanych przez handlowców „pogorszyła się” i była gorsza niż oczekiwano, biorąc pod uwagę poziomy zmienności. Dodał, że niska płynność może łączyć brokerów i firmy handlujące o wysokiej częstotliwości jako „szczególnie ostrożne” w świetle warunków rynkowych.

„Spadek głębokości w czasach zwiększonej niepewności i zmienności może wywołać negatywne sprzężenie zwrotne, w którym niższa płynność może z kolei zwiększyć zmienność cen” – napisali decydenci w raporcie.

READ  Dlaczego niedawny wzrost cen XRP nie przełamał trendu spadkowego?

Warunki na rynkach skarbowych, towarowych i akcji były w tym roku szczególnie słabe, a handlowcy zgłaszali, że mieli trudności z dokonywaniem stosunkowo niewielkich transakcji bez wpływu na ceny.

Wahania cen wszystkiego, od obligacji skarbowych po obligacje korporacyjne i akcje, były również częściowo spowodowane zacieśnieniem polityki pieniężnej przez Fed, a także rosyjską inwazją na Ukrainę i spowolnieniem gospodarczym w Chinach.

W zeszłym tygodniu bank centralny wprowadził pierwszą od 2000 r. podwyżkę stóp o pół punktu procentowego i ma zamiar wprowadzić dodatkowe podwyżki o tej samej wielkości na kolejnych dwóch posiedzeniach dotyczących polityki. W czerwcu zacznie również zmniejszać swój bilans o wartości 9 bilionów dolarów – który rozrósł się po podniesieniu obligacji podczas pandemii koronawirusa – ponieważ zwiększa wysiłki, aby powstrzymać najwyższą inflację od prawie 40 lat.

Perspektywa wyższych stóp procentowych spowodowała wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych do najwyższego poziomu od 2018 r. Rajd zmusił inwestorów na całym świecie do przeszacowania wielu akcji, które licytują, do rekordowych poziomów w ciągu ostatniego roku S&P 500 spadł w tym roku o ponad 16 procent, a ciężki Nasdaq Composite o ponad 25 procent.

Fed zwrócił również uwagę na potencjalne zagrożenia związane z „przeciągającą się” wojną między Rosją a Ukrainą, która już wywiera presję na rynki surowcowe.

Lyle Brainard, wiceprezes, powiedział w oświadczeniu wraz z raportem na temat tych dwóch.

„Rezerwa Federalna współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi regulatorami, aby lepiej zrozumieć ekspozycje uczestników rynku towarowego i ich relacje z bazowym systemem finansowym”.