29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Republikanie w Izbie Reprezentantów ogłaszają projekt ustawy zapewniający Izraelowi większą pomoc wojskową, ale wykluczający Ukrainę

Republikanie w Izbie Reprezentantów ogłaszają projekt ustawy zapewniający Izraelowi większą pomoc wojskową, ale wykluczający Ukrainę

WASZYNGTON (AP) – Republikanie w Izbie Reprezentantów będą kontynuować działania dzięki pakietowi o wartości 17,6 miliarda dolarów dostarczonemu przez USA. Pomoc wojskowa dla Izraela I odnowienie amerykańskiej broni, ale je zostawia Kolejna pomoc dla UkrainyCo podkreśla wyzwania stojące przed zwolennikami kompleksowego pakietu bezpieczeństwa narodowego, który obejmowałby również miliardy dolarów na egzekwowanie prawa imigracyjnego.

Ten krok daje spiker Mike Johnson Republikanie w Izbie Reprezentantów mają szansę okazać poparcie dla Izraela, choć są nikłe szanse, że Senat się na to zgodzi. Tymczasem oczekuje się, że szerszy tekst kompromisowy zostanie opublikowany w Senacie pod koniec tego tygodnia, a kluczowe głosowanie testowe nad tym pakietem odbędzie się w tym tygodniu.

Johnson powiedział, że przywódcy Senatu zdają sobie sprawę, że nie włączając Izby w negocjacje, wyeliminowali możliwość szybkiego rozpatrywania wszelkich przepisów.

„Jak konsekwentnie powtarzałem przez ostatnie trzy miesiące, Izba będzie musiała wykazać się swoją wolą w tych kwestiach i należy uwzględnić nasze priorytety” – Johnson napisał w liście do kolegów.

Izba Reprezentantów zatwierdziła już w listopadzie ubiegłego roku pakiet pomocy wojskowej dla Izraela o wartości 14,5 miliarda dolarów, ale Senat odmówił jego zatwierdzenia. Republikanie nalegali również, aby pokryć to cięciami w innych miejscach. Projekt ustawy zakłada cięcia w urzędzie skarbowym, chociaż bezpartyjne Biuro Budżetowe Kongresu stwierdziło, że ostatecznie będzie to kosztować rząd federalny 12,5 miliarda dolarów netto w postaci utraconych dochodów z poboru podatków.

Taktyka uwzględnienia cięć w IRS również przekształciła je w głosowanie bardziej stronnicze, stosunkiem głosów 226 do 196. W swoim liście do kolegów Johnson stwierdził, że usunięcie odszkodowań powinno umożliwić szybki przepływ izraelskiej pomocy.

„Podczas debaty w Izbie i w kilku kolejnych oświadczeniach Demokraci jasno dali do zrozumienia, że ​​ich główne zastrzeżenia wobec pierwotnego projektu ustawy Izby dotyczyły jego poprawek” – powiedział Johnson. Dodał: „Senat nie będzie już miał wymówek, niezależnie od tego, jak bardzo błędne, przeciwko szybkiemu przekazaniu tego ważnego wsparcia dla naszego sojusznika”.

READ  Chiński premier Li Qiang stara się zgromadzić Azję za Pekinem

Rep. Ken Calvert z Kalifornii opublikował tekst projektu ustawy o pomocy wojskowej dla Izraela. Zapewni 4 miliardy dolarów na odnowienie systemów obrony przeciwrakietowej i 1,2 miliarda dolarów na przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z rakietami i moździerzami krótkiego zasięgu. Przewidziano także fundusze na zakup zaawansowanych systemów uzbrojenia oraz zwiększenie produkcji artylerii i innej amunicji.

Aby mieć pewność, że wsparcie to nie wpłynie na gotowość Stanów Zjednoczonych, obejmuje ono 4,4 miliarda dolarów na uzupełnienie amerykańskich zapasów broni dostarczonej Izraelowi. Na bieżące operacje wojskowe USA w regionie przeznaczono także 3,3 miliarda dolarów.