16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ratyfikację poprawek do indonezyjskiego ordynacji wyborczej przełożono ze względu na próbę szturmu demonstrantów na parlament

Ratyfikację poprawek do indonezyjskiego ordynacji wyborczej przełożono ze względu na próbę szturmu demonstrantów na parlament

JAKARTA, Indonezja (AP) – Proces ratyfikacji poprawek do ordynacji wyborczej Indonezji został wstrzymany w czwartek, ponieważ tysiące demonstrantów zajęło drogi przed parlamentem, a niektórzy próbowali szturmować budynek.

Zmiany te, jeśli zostaną wdrożone, pogłębią wpływ polityczny Ustępujący prezydent Joko Widodo Środki te spotkały się z ostrą krytyką jako potencjalne osłabienie wschodzącej demokracji Indonezji.

W czwartek indonezyjski parlament zwołał nadzwyczajne posiedzenie, aby unieważnić decyzję podjętą przez indonezyjski Trybunał Konstytucyjny w sprawie procedur wyborczych i zmienić inną decyzję. Jednak Rada Legislacyjna unieważniła certyfikację po tym, jak w obliczu protestów za granicą nie udało się osiągnąć kworum.

„Mówiono, że nowelizacja regionalnej ordynacji wyborczej nie może zostać wdrożona. Oznacza to, że nowelizacja regionalnej ordynacji wyborczej nie zostanie dzisiaj wdrożona” – powiedziała reporterom w Dżakarcie wicemarszałek Izby Reprezentantów Sofmi Dasko Ahmad.

Indonezyjska policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć tysiące demonstrantów, którzy próbowali szturmować budynek parlamentu po tym, jak zburzyli część płotu i rzucili kamieniami w policję. Protestujący zajęli drogi przed budynkiem. Niektórzy z nich wznieśli transparenty i sygnały, inni rozpalali ogniska i palili opony.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił we wtorek skargę dotyczącą ograniczenia wieku, który uniemożliwiałby osobom poniżej 30. roku życia kandydowanie na gubernatorów regionów, co uniemożliwiałoby młodszemu synowi Widodo, 29-letniemu Kaisangowi Panjaripowi, kandydowanie w wyborach regionalnych na Jawie Środkowej.

Trybunał ułatwił także partiom politycznym zgłaszanie kandydatów, zmniejszając wymóg uzyskania przez nie 20% mandatów w lokalnej władzy ustawodawczej.

W środę parlament zatwierdził nadzwyczajny wniosek o zmianę minimalnego wieku pełnienia funkcji gubernatora na 30 lat w momencie inauguracji oraz dalsze złagodzenie wymogów dotyczących nominacji, a ratyfikacja zmiany miała nastąpić na czwartkowej sesji plenarnej.

Kroki te wywołały powszechne potępienie w mediach społecznościowych i wzbudziły obawy dotyczące potencjalnego kryzysu konstytucyjnego. Rada Legislacyjna była zmuszona unieważnić uchwalenie ustawy po tym, jak nie uzyskała kworum.

READ  TikTok został zbanowany na wszystkich urządzeniach mobilnych rządowych Kanady

Widodo, powszechnie znany pod pseudonimem Jokowi, rozpoczął swoją drugą i ostatnią pięcioletnią kadencję w październiku 2019 r. i nie może ponownie kandydować. Opuści stanowisko w październiku.

Najstarszy syn Widodo, Gebran Rakabuming Raka, zostanie kolejnym wiceprezesem po tym samym sądzie Utworzono wyjątek dla granicy wieku Decyzja została podjęta w czasie, gdy zięć Widodo, Anwar Osman, pełnił funkcję głównego sędziego. Othman był krytykowany za zaangażowanie w sprawę dotyczącą jego bliskiego krewnego. Później został zwolniony.

Indonezyjscy aktywiści, studenci, robotnicy, gwiazdy i muzycy dołączyli do protestu w czwartek, wyrażając swoje obawy dotyczące demokracji w Indonezji.

Protesty odnotowano w innych dużych miastach, w tym w Bandung, Yogyakarta, Surabaya i Makassar.

W Yogyakarcie co najmniej tysiąc demonstrantów zebrało się przed budynkiem parlamentu Yogyakarty, Pałacem Prezydenckim i ceremonialnym centrum miasta. Ich żądania obejmowały głosowanie za odrzuceniem projektu ordynacji wyborczej do władz regionalnych, poszanowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i odrzucenie dynastii politycznych.

Jednoczesne protesty w dużych miastach pokazały złość z powodu wysiłków parlamentu mających na celu uchylenie decyzji Trybunału Konstytucyjnego zezwalającej większej liczbie kandydatów na start w wyborach regionalnych, powiedział Yois Kinawas, analityk polityczny na Katolickim Uniwersytecie Atma Jaya.

„Sprzeciwiali się także polityce rodzinnej prezydenta Jokowiego” – dodał Kinawas.