20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rakieta SpaceX Starship przygotowuje się do startu: aktualizacje na żywo

Rakieta SpaceX Starship przygotowuje się do startu: aktualizacje na żywo

Srebrna wizja Elona Muska dotycząca wysłania ludzi na Księżyc i Marsa znajduje się obok 480-metrowej wieży startowej w południowym rogu Teksasu. To nowa rakieta SpaceX o nazwie Starship i jest potężniejsza niż jakikolwiek pojazd, który kiedykolwiek podróżował w kosmos.

Wczesnym rankiem w poniedziałek SpaceX po raz pierwszy podejmie próbę wystrzelenia prototypu statku kosmicznego w kosmos.

„Właściwie nie możemy się doczekać, aby dostać tę rakietę na Ziemię”, powiedział Musk w niedzielę wieczorem podczas dyskusji audio z użytkownikami Twittera.

Oto, co musisz wiedzieć o wycieczce.

Kiedy startuje statek kosmiczny i jak mogę go oglądać?

Statek kosmiczny i Super Heavy, który wyniesie go na orbitę, mają zostać załadowane paliwem w poniedziałek rano na poligonie testowym SpaceX w Teksasie, niedaleko Brownsville. Miejsce startu, które SpaceX nazywa Starbase, znajduje się w pobliżu Zatoki Meksykańskiej.

SpaceX zaplanował lot już na 9:20 ET i może rozpocząć się w dowolnym momencie między tym czasem a 10:30.

SpaceX powiedział, że zostanie uruchomiony na jej kanale YouTube 45 minut, zanim rakieta będzie gotowa do startu. Możesz też obejrzeć go w odtwarzaczu wideo osadzonym powyżej.

Jeśli pojawią się problemy i SpaceX nie będzie mógł wystartować w poniedziałek, próba będzie kontynuowana przez cały tydzień. Podczas gdy witryna została uruchomiona Wyglądało to niewyraźnie w niedzielne popołudnie, — powiedział SpaceX Pogoda wyglądała „jutro rano bardzo dobrze, ale obserwujemy uskok wiatru”.

Ale Musk postawił niskie oczekiwania co do poniedziałkowej premiery, sugerując, że prawdopodobnie zostanie anulowana ze względów technicznych.

„Istnieje duża szansa, że ​​zostanie opóźniony, ponieważ będziemy bardzo ostrożnie podchodzić do tego startu” – powiedział. „Jeśli coś pójdzie nie tak, wiele rzeczy musi pójść źle”.

Co to jest statek kosmiczny?

To najwyższa rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano – ma 394 stopy wysokości, czyli prawie 90 stóp więcej niż Statua Wolności wraz z cokołem.

I ma najwięcej silników w historii wzmacniaczy rakietowych: Super Heavy, dolna część, która napędza górny statek kosmiczny na orbitę, ma 33 potężne silniki Raptor firmy SpaceX wystające z dołu. Są w stanie wygenerować 16 milionów funtów ciągu przy pełnym otwarciu przepustnicy, znacznie więcej niż Saturn V, który zabrał astronautów Apollo na Księżyc.

Starship został zaprojektowany tak, aby był całkowicie wielokrotnego użytku. Wzmacniacz Super Heavy ma lądować jak mniejsze rakiety SpaceX Falcon 9, a statek kosmiczny będzie mógł powrócić z brzucha kosmosu przez atmosferę jak nurek powietrzny, zanim obróci się do pozycji pionowej w celu lądowania.

Dlaczego SpaceX buduje statek kosmiczny?

Obecna rakieta SpaceX Falcon 9 jest najczęściej wystrzeliwaną rakietą na świecie. Wystrzelono go w kosmos 24 razy w 2023 roku, ostatnio w piątek wieczorem.

Statek kosmiczny to kolejny krok. Będzie w stanie przenosić znacznie więcej ładunków i znacznie więcej Falconów 9. A ponieważ jest całkowicie wielokrotnego użytku, Starship może znacznie obniżyć koszty wystrzeliwania ładunków na orbitę.

NASA płaci SpaceX za zbudowanie wersji pojazdu do przenoszenia astronautów z orbity księżycowej na powierzchnię Księżyca na misje Artemis III i IV pod koniec tej dekady. Statek kosmiczny jest również centralnym elementem wizji pana Muska dotyczącej wysłania ludzi na Marsa.

Co będzie się działo podczas podróży?

Podczas poniedziałkowego lotu testowego statek kosmiczny przeleci część drogi wokół Ziemi, zaczynając od Teksasu i pluskając się w wodach u wybrzeży Hawajów.

READ  Czy na Marsie i innych planetach istniało życie? Być może dowiemy się tego wkrótce

Ostatecznie SpaceX ma nadzieję regularnie lądować zarówno orbiter Super Heavy, jak i Starship do ponownego wykorzystania podczas przyszłych startów. Ale statek kosmiczny na poniedziałkowy lot rozbije się o ocean i zatonie. Dane, pomyślane jako pierwszy test pojazdów, umożliwią inżynierom naprawienie tego, co nie działa, i wprowadzenie ulepszeń.

Pan Musk powiedział w niedzielę wieczorem, że głównym celem lotu jest bezbłędne oddalenie pocisku od miejsca startu.

„Tylko nie wysadź platformy startowej” – powiedział.

Około ośmiu minut po starcie w poniedziałek Super Heavy wystrzeli do Zatoki Meksykańskiej. Statek kosmiczny będzie latał wyżej w kosmosie, osiągając wysokość około 150 mil i okrążając Ziemię przed ponownym wejściem w atmosferę. Jeśli przeżyje ponowne wejście, około 90 minut po starcie, wyleje się do Oceanu Spokojnego około 100 km na północ od wyspy Kauai.

Ale przy wszystkich nowych systemach statku kosmicznego założyciel SpaceX przyznał, że trudno jest osiągnąć wszystkie cele związane z lotem.

„Istnieje milion sposobów, w jakie ten pocisk może zawieść” – powiedział Musk. – Mógłbym wymieniać godzinami.