30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Snoopy, manekiny i Apollo 11 będą huśtać się przy księżycu na pokładzie Artemis I

Rakieta księżycowa Artemis pozuje na wyrzutni przed startem

Inżynierowie i technicy byli zajęci sprawdzaniem i ostatecznymi testami rakiety Space Launch System i statku kosmicznego Orion w budynku montażu pojazdów w NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Sterta rakiet odbyła dwie podróże na wyrzutnię w marcu i czerwcu na próbę, test, który symuluje każdy etap startu bez startu.

Teraz nadszedł czas na prawdziwą rzecz.

Zespół Artemis planuje pierwsze dwugodzinne okno startowe od 8:33 ET do 10:33 ET w poniedziałek, 29 sierpnia. W dniach 2 i 5 września pojawią się okna uruchamiania kopii zapasowych.

The Kanał NASA Kennedy’ego na YouTube Zapewni transmisję na żywo z wdrożenia, która ma rozpocząć się we wtorek o 21:00 czasu wschodniego i potrwa od 10 do 12 godzin.

Masywny stos o wysokości 322 stóp (98 m) wyruszy w powolną podróż o długości 4 mil (6,4 km) na pokładzie jednego z gigantycznych gąsienic NASA z ery Apollo z budynku montażowego do wyrzutni – podobnie jak misje wahadłowe i rakiety Apollo Saturn V kiedyś to zrobił.

Czołgowiec o wadze 6,6 miliona funtów (3 miliony kilogramów) będzie unosił grupę pocisków i mobilną wyrzutnię z maksymalną prędkością 1,6 km/h.

Ten kultowy crawler jest jednym z dwóch działających od ponad 50 lat w Kennedy Space Center. Według NASA mega-transportowce zostały po raz pierwszy użyte w 1965 roku i każdy może przewozić 18 milionów funtów (8,2 miliona kilogramów) lub wagę ponad 20 w pełni załadowanych 777. Pnącza są tak szerokie, że na każdym z nich może usiąść profesjonalny diament baseballowy.

Wyślę bezzałogową Artemidę I na misję poza Księżyc iz powrotem na Ziemię. Po wystrzeleniu statek kosmiczny osiągnie odległą, wsteczną orbitę wokół Księżyca, pokonując 2,1 mln km w ciągu 42 dni, zanim wyląduje na Oceanie Spokojnym u wybrzeży San Diego 10 października. Powrót Oriona będzie szybszy i gorętszy niż jakikolwiek statek kosmiczny, który widział w drodze powrotnej na Ziemię.

READ  SpaceX i NASA odłożyły dekodowanie specjalnych astronautów Ax-1 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Według NASA, sonda Orion będzie podróżować więcej niż jakikolwiek inny statek kosmiczny kiedykolwiek zaprojektowany dla ludzi, osiągając 40 000 mil (64 000 kilometrów) poza dalszą stronę Księżyca.

Snoopy, Mannequins i Apollo 11 będą huśtać się przy księżycu na pokładzie Artemis I

Na pokładzie nie ma ludzi, ale Orion będzie przewoził 120 funtów (54,4 kg) pamiątek, w tym zabawki, przedmioty Apollo 11 i trzy posągi.

W kwaterze głównej dowódcy Oriona będzie Komandor Monnequin Campos, odpowiedni manekin, który może zbierać dane na temat tego, co ludzka załoga może napotkać w przyszłości podczas podróży na Księżyc. Model będzie nosił nowy kombinezon Orion Crew Survival System przeznaczony dla astronautów do noszenia podczas startu i powrotu. Kombinezon ma dwa czujniki promieniowania.

Dwa „Duchy” o imionach Helga i Zohar zasiądą na pozostałych fotelach Oriona. Ten model torsu jest wykonany z materiałów, które symulują tkanki miękkie, organy i kości kobiety. Torsy zawierają ponad 5600 czujników i 34 detektory promieniowania do pomiaru ilości narażenia na promieniowanie, które występuje podczas lotu kosmicznego.

Ta misja uruchomi program Artemis NASA, którego celem jest powrót ludzi na Księżyc i wylądowanie na Księżycu pierwszej kobiety i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 r. – i ostatecznie utorowanie miejsca ludzkiej eksploracji Marsa.

Artemis I przeprowadzi również szereg eksperymentów naukowych, z których część zostanie zainstalowana, gdy rakieta i statek kosmiczny dotrą do wyrzutni.