25 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rail Baltica i CPK podpisują polską umowę o współpracy

Rail Baltica i CPK podpisują polską umowę o współpracy

Trasa Rail Baltica zostanie połączona z siecią dużych prędkości CPK.

Kierownictwo Wspólne przedsięwzięcie Rail Baltica (szyna RB) i Centrum Transportu Solidarności Polska (CPK) Projekt podpisał umowę o współpracy w celu sformalizowania partnerstwa między obiema stronami. Podczas spotkania w Rydze 21 czerwca podpisano porozumienie w celu omówienia i uzgodnienia możliwości dalszej współpracy.

RB Rail i CPK uzgodniły nawiązanie współpracy organizacyjnej i naukowej w zakresie szkoleń, badań i innowacji. Firmy wymieniają się wiedzą, współpracując w tematach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak konserwacja, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój.

„Sprawne połączenia z Polską są bez wątpienia istotne dla zapewnienia pełnej integracji z siecią TEN-T” – powiedział Mark-Philippe Les, Członek Komitetu Wykonawczego RB Rail i Dyrektor Techniczny. „Dlatego bardzo cieszymy się z zacieśnienia współpracy z CPK. [share the same] Możliwości podobne do tych w projekcie Rail Baltica. Współpraca między dwoma dużymi projektami ma strategiczne znaczenie we wspólnych wysiłkach na rzecz wzmocnienia europejskiego transportu.

CPK jest głównym ośrodkiem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą a Łodzią, koordynującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Inwestycja ma obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie w pierwszej fazie budowy Portu Lotniczego Solidarność, 37 km na zachód od Warszawy. Projekt CPK obejmie blisko 2000 km nowych linii kolejowych, w tym 10 tras z centrum lotniska do Polski.

Należą do nich połączenia transgraniczne, a już trwają przygotowania do połączenia Katowic w Polsce z Ostrawą w Czechach. Planowane jest połączenie ze Lwowa w Polsce do Kijowa na Ukrainie oraz połączenie do krajów bałtyckich przez Rail Baltica.

READ  Polska zabezpiecza moce importowe LNG na Litwie

„Kraje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej mogą mieć wyjątkową wartość dla całej UE” – powiedział prezes CPK Mikołaj Wild. „CPK jest zaangażowana w rozwój wspólnego systemu kolei dużych prędkości dla Europy Środkowo-Wschodniej. Z zadowoleniem przyjmujemy ścisłą współpracę z Rail Baltica i mam nadzieję, że ta umowa jest ważnym krokiem w kierunku integracji transgranicznej, która doprowadzi do większej łączności i integracji.

Szczegółowe dane dotyczące projektów kolejowych w Europie Środkowej i na świecie, Subskrybuj IRJ Pro.