12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin składa rzadką wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej, aby omówić stosunki

Putin składa rzadką wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej, aby omówić stosunki

  • Prezydent Rosji Władimir Putin złoży w środę „wizyty robocze” do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej, podczas swojej pierwszej podróży do regionu od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku.
  • Obydwa kraje są głównymi partnerami handlowymi Rosji i pozostały neutralne w konflikcie ukraińskim, odmawiając przyjęcia pod przewodnictwem Zachodu sankcji wobec tego kraju w związku z jego inwazją na Ukrainę.

MOSKWA, ROSJA – 9 WRZEŚNIA: (RUSSIA OUT) Prezydent Rosji Władimir Putin wygłasza przemówienie podczas koncertu z okazji Dnia Miasta 9 września 2023 r. w Moskwie, Rosja. W uroczystościach uczestniczyli Putin i burmistrz Moskwy Sobianin, który ma zostać ponownie wybrany w tym tygodniu. (Zdjęcie: Contributor/Getty Images)

Współautor | Wiadomości z Getty Images | Obrazy Getty’ego

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Rosyjskie media państwowe podały, że później tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Abu Zabi z „wizytami roboczymi” do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

Są to jego pierwsze wyjazdy na Bliski Wschód od rozpoczęcia wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku.

Obydwa kraje są głównymi partnerami handlowymi Rosji i pozostały neutralne w konflikcie ukraińskim, odmawiając przyjęcia pod przewodnictwem Zachodu sankcji wobec tego kraju w związku z jego inwazją na Ukrainę. W ostatnich miesiącach Putin odbył bardzo niewiele podróży poza granice Rosji, a wizyty te podkreślają znaczenie bogatych w ropę państw arabskich Zatoki Perskiej w stosunkach międzynarodowych Kremla.

Putin ma spotkać się w Abu Zabi z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammedem bin Zayedem Al Nahyanem i „oczekuje się, że dokona przeglądu obecnej sytuacji w zakresie wieloaspektowej współpracy dwustronnej oraz perspektyw dalszego rozszerzania stosunków, a także bieżących kwestii międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Bliski Wschód” – czytamy w oświadczeniu Kremla.

Rosyjski przywódca spotka się następnie z saudyjskim księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem w Riyadzie „w celu omówienia współpracy dwustronnej w dziedzinie handlu, gospodarki i inwestycji”, a także „wymiany poglądów na temat programu regionalnego i międzynarodowego” – czytamy w oświadczeniu.

READ  Biden mówi, że USA będą interweniować militarnie, jeśli Chiny zaatakują Tajwan

Po tych wizytach Putin przyjmie w czwartek w Moskwie prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego. Znaczenie sojuszu Kremla z Iranem dramatycznie wzrosło, gdyż Teheran stał się głównym partnerem handlowym i dostawcą broni, którą Rosja rozmieszcza na Ukrainie.

Energia będzie prawdopodobnie odgrywać kluczową rolę w dyskusjach Putina z przywódcami Bliskiego Wschodu, zwłaszcza po zeszłotygodniowym spotkaniu OPEC+, podczas którego Rosja, Arabia Saudyjska i inni członkowie sojuszu producentów ropy naftowej zgodzili się na dobrowolne cięcia produkcji w pierwszym kwartale 2024 roku.

Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Abu Zabi i Moskwa zbliżyły się do siebie od czasu inwazji Putina na Ukrainę, przynajmniej pod względem handlowym: całkowity handel między Rosją a ZEA wzrósł o prawie 68% rok do roku, osiągając 9 miliardów dolarów w 2022 roku. TAS. Z tej sumy rosyjski eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyniósł 8,5 miliona dolarów.

Jak podaje Middle East Briefing, w lutym 2023 roku ambasador Rosji w Arabii Saudyjskiej Siergiej Kozłow zobowiązał się do zwiększenia dwustronnej wymiany handlowej między Rosją a Arabią Saudyjską do 5 miliardów dolarów rocznie. W 2022 roku kwota ta wyniosła 1,75 miliarda dolarów, ale według rosyjskich analityków gospodarczych handel w takich sektorach jak rolnictwo, nawozy i towary energetyczne znacznie wzrósł.

Wyjazdy Putina za granicę zostały poważnie ograniczone ze względu na nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny przeciwko niemu za rzekome zbrodnie wojenne. Warto zauważyć, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie ratyfikowały statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, co oznacza, że ​​nie mają obowiązku aresztowania rosyjskiego przywódcy na swoim terytorium.