3 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Przywódcy Ukrainy i Polski wspólnie odnoszą się do masakr z II wojny światowej

Przywódcy Ukrainy i Polski wspólnie odnoszą się do masakr z II wojny światowej

KIJÓW, 9 lipca (Reuters) – Prezydenci Ukrainy i Polski wspólnie uczcili w niedzielę rocznicę masakry Polaków dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej, która podsyca od pokoleń napięcia między bliskimi już sojusznikami.

Warszawa stała się jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa od czasu inwazji Rosji na ten kraj w 2022 roku.

Ale masakry wołyńskie nadal psują stosunki między obydwoma krajami, zwłaszcza w świetle przypadającej 11 lipca rocznicy jednego z najkrwawszych dni serii zabójstw w latach 1943-1945.

Polska twierdzi, że w masakrach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 000 Polaków. Tysiące Ukraińców zginęło również w zabójstwach zemsty.

Wołodymyr Zełenski z Ukrainy i jego polski odpowiednik Andrzej Duda uczestniczyli w nabożeństwie w Łucku na zachodzie Ukrainy w intencji ofiar.

„Wspólnie oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Łączy nas pamięć!” – napisali na Twitterze zarówno kancelaria Dudy, jak i Zełenski. „Razem jesteśmy silniejsi.”

W nabożeństwie uczestniczyli zwierzchnicy największych Kościołów prawosławnych i katolickich na Ukrainie oraz abp Stanisław Katecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał w Telegramie, że Ukraina i Polska są „zjednoczone przeciwko wspólnemu wrogowi, który marzył o podziale”.

Duda nazwał nabożeństwo „świadectwem przyjaźni w obliczu trudnej historii”.

W poście na Twitterze Zełenski powiedział, że podczas wydarzenia odbył z Dudą „krótką, ale bardzo merytoryczną” dyskusję na temat zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie, gdzie Ukraina liczy na decyzje w sprawie przyspieszenia członkostwa w sojuszu.

„Uzgodniliśmy, że będziemy współpracować, aby uzyskać jak najlepszy wynik dla Ukrainy” – napisał Zełenski.

Szef biura Tuda powiedział, że to „historyczne”, że prezydenci wspólnie upamiętniają ofiary, ale dodał, że potrzeba więcej pracy.

READ  Kongsberg Gruppen otrzymuje od Polski zamówienie o wartości 1,5 miliarda dolarów na systemy obrony wybrzeża

„To nie koniec tej trudnej drogi wyjaśniania naszym ukraińskim przyjaciołom prawdy historycznej, która z pewnością będzie kontynuowana” – powiedział prywatnej telewizji Bolsad News Paweł Szrod.

Polski parlament orzekł, że zabójstwa dokonane w latach 1943-1945 przez Ukraińską Powstańczą Armię i organizację ukraińskich nacjonalistów kierowaną przez Stephena Banderę miały elementy ludobójstwa.

Ukraina nie przyjmuje tej obietnicy i często powołuje się na wydarzenia na Wołyniu jako część konfliktu polsko-ukraińskiego, który dotknął oba kraje.

Warszawa i Kijów spierały się o to, czy polscy eksperci mogliby szukać i ekshumować szczątki zmarłych Polaków na Ukrainie.

Masakra wywołała niezwykle publiczną wrzawę między Polską a Ukrainą na początku tego roku, po tym jak rzecznik polskiego MSZ powiedział, że Zełenski powinien przeprosić i przeprosić za wydarzenia na Wołyniu.

Jednak marszałek ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk podjął w maju próbę rozładowania napięć, kiedy powiedział polskiemu parlamentowi, że Kijów rozumie ból Polski.

(Reportaż Maxa Huntera w Kijowie i Alana Charlisha w Warszawie Montaż: William McLean, Sharon Singleton, Peter Graff

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.