24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Przywódcy demokratów spotykają się w Polsce, aby omówić zmiany w UE

Przywódcy demokratów spotykają się w Polsce, aby omówić zmiany w UE

Liderzy prawicowych partii populistycznych spotykają się dziś w Warszawie, aby przedyskutować, jak mogą współpracować na rzecz zmian w UE, oskarżając ją o działanie jako superpaństwo, które podważa tradycje i uprawnienia 27 członków UE. Kraje.

Spodziewano się, że otwarcie spotkania w Warszawie ma Jaroslav Kaczyński, lider Nacjonalistycznej Partii Rządzącej. Planowani uczestnicy to węgierski premier Victor Orban i francuski skrajnie prawicowy lider Marin Le Pen.

Spotkanie jest następstwem październikowej wizyty Le Pena w Budapeszcie w ramach wysiłków jego i Urbana na rzecz zjednoczenia europejskiej prawicy.

Zarówno rządy Polski, jak i Węgier są uwikłane w zaciekły konflikt z Unią Europejską, która z powodu demokratycznego odwrotu nie zapewniła finansowania obu krajom.

Powitanie Kaczyńskiego w Le Pen oznacza zmianę serca rządzących w Polsce konserwatystów. Ze względu na miłosną relację z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość od dawna odmawia współpracy z francuskim kandydatem na prezydenta – powracając do kraju od dawna zdominowanego przez rosyjskie i sowieckie rządy.

„Podobnie jak Putin, mamy coś wspólnego z panią Le Pen” – powiedział Kaczyński w 2017 roku. Dwa lata później określił partię Le Pena jako jedną z kilku grup w Europie, które otwarcie były związane z Moskwą i zdobywały jej poparcie. Takie relacje są przeszkodą we współpracy.

Jednak polski premier Mateusz Morawiecki spotkał się w październiku z Le Pen w Brukseli i wydał w Warszawie kolację w piątek wieczorem.

W tweecie Le Pen opublikował swoje zdjęcie z Moravic i podziękował mu za powitanie. Powiedział, że podzielają pragnienie „Europy narodów, aby przywrócić narodom Europy wolność i suwerenność”.

W lipcu 16 europejskich partii populistycznych wydało wspólne oświadczenie ideologiczne, sprzeciwiające się obecnemu kierunkowi UE. Sygnatariusze to między innymi Prawo i Sprawiedliwość Kaczyńskiego, Fidesz Orbana, Zlot Narodowy Le Pena, Austriacka Partia Wolności i hiszpański Vox.

Pojawiły się pogłoski, że partie pracują nad utworzeniem komisji w Parlamencie Europejskim, czemu polscy urzędnicy zaprzeczyli w tym tygodniu.

READ  Ukraina wybija Polskę w przygotowaniach w Stambule / Aktualności