29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Protesty w całym Izraelu, gdy rząd Netanjahu wprowadza ustawę osłabiającą sądy

Protesty w całym Izraelu, gdy rząd Netanjahu wprowadza ustawę osłabiającą sądy

Jerozolima (CNN) Kontrowersyjne ustawy osłabiają niezależność Izrael System sądownictwa przeszedł pierwsze czytanie w Knesecie, izraelskim parlamencie, we wczesnych godzinach wtorkowych rano czasu lokalnego.

Obie ustawy zostały przyjęte stosunkiem głosów 63 do 47. Koalicyjny rząd premiera Benjamina Netanjahu ma 64 miejsca w 120-osobowym zgromadzeniu.

Aby ustawa stała się prawem, musi przejść trzy czytania w Knesecie.

Sojusznicy Netanjahu przeforsowali ustawę, mimo że dziesiątki tysięcy Izraelczyków demonstrowało przeciwko zmianom w ciągu ostatnich siedmiu tygodni.

W poniedziałek protestujący zablokowali drogi w miastach w całym Izraelu podczas demonstracji Przeciwko planowanym przez Netanjahu reformom sądownictwa.

Protestujący w Jerozolimie zamienili ulice wokół Sądu Najwyższego i Knesetu w morze izraelskich flag, które organizatorzy rozdawali przed rozpoczęciem imprezy.

Wśród demonstrantów było kilkadziesiąt kobiet w długich czerwonych sukniach i białych nakryciach głowy, jak pokojówki z powieści Margaret Atwood „Opowieść podręcznej”, a także perkusiści, trębacze i co najmniej jeden balansujący na nosie izraelski maszt flagowy. .

Demonstracja w Jerozolimie była wyraźnie mniejsza niż demonstracja w tym samym miejscu tydzień wcześniej, ale nadal wydawała się liczyć około 75 000 na godzinę i kwadrans po planowanym rozpoczęciu, powiedział CNN ekspert ds. kontroli tłumu Ofer Greenboim Liron. Liron jest dyrektorem generalnym Crowd Solutions, firmy specjalizującej się w dynamice tłumu na imprezach i obiektach.

Protestujący zgromadzili się na drodze wokół izraelskiego Knesetu, w pobliżu Sądu Najwyższego w poniedziałek w Jerozolimie, gdy rząd Netanjahu wprowadza projekt ustawy o reformie sądownictwa.

Protestujący zaczęli się rozpraszać o 16:30 czasu lokalnego (9:30 czasu wschodniego), odnotował tamtejszy zespół CNN. Demonstracja w dużej mierze zakończyła się wczesnym wieczorem czasu lokalnego w Jerozolimie.

Ale wkrótce potem w Knesecie rozegrały się chaotyczne sceny, gdy sesja dyskusyjna nad ustawą oficjalnie rozpoczęła pierwsze czytanie w parlamencie.

Kilku posłów opozycji z partii Yesh Atid byłego premiera Yaira Lapida podniosło izraelskie flagi w holu, niektórzy zarzucili je na ramiona i krzyczeli na parlamentarzystę rządowego Simchę Rothmana, gdy rozpoczęła się debata. Ochrona Knesetu ściągnęła flagi z parlamentarzystów i wyprowadziła niektórych z nich z sali.

READ  Biden: Chipy SKORean są wzorem dla głębszych więzi z Azją

Jak dotąd ustawy wywołały tygodniowe protesty społeczne, apel prezydenta Isaaca Herzoga o opóźnienie negocjacji oraz rzadką interwencję prezydenta USA Joe Bidena w politykę wewnętrzną Izraela.

Demonstranci przebrani za pokojówki z dystopijnej książki „Opowieść podręcznej” protestują w Tel Awiwie w poniedziałek.

Koalicja Netanjahu od powstania państwa zabiegała o kompleksową reformę izraelskiego systemu prawnego. Najistotniejsze zmiany pozwoliłyby zwykłej większości w Knesecie na unieważnienie decyzji Sądu Najwyższego.

Reformy mają również na celu zmianę sposobu wyboru sędziów, odwołując niezależnych radców prawnych do ministerstw, których opinie są wiążące.

Prezydent USA Joe Biden wyraził swoje zaniepokojenie reformami, mówiąc: „Geniusz demokracji amerykańskiej i demokracji izraelskiej polega na tym, że są one zbudowane na silnych instytucjach, na zasadzie kontroli i równowagi, na niezależnym sądownictwie. Budowanie konsensusu w sprawie fundamentalnych zmian jest naprawdę ważne” aby upewnić się, że ludzie je kupią, aby można je było utrzymać.” „.

W niedzielę Netanjahu bronił reformy sądownictwa.

„Izrael jest i pozostanie demokracją, z rządami większości i odpowiednimi gwarancjami swobód obywatelskich” – powiedział w przemówieniu do Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich.

Wszystkie demokracje muszą szanować wolę innych wolnych narodów, tak jak my szanujemy ich demokratyczne decyzje.

Premier dodał: „Było dużo lekkomyślnej i szczerze niebezpiecznej retoryki, w tym wezwań do rozlewu krwi na ulicach i wezwań do wojny domowej. To się nie wydarzy. Nie będzie wojny domowej”. .

Hadas Gold, Richard Allen Green i Amir Tal z CNN relacjonują w Jerozolimie. Mia Alberti z CNN relacjonowała z Bejrutu w Libanie.