15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Program NASA Perseverance odkrywa starożytne sekrety geologiczne Marsa

Program NASA Perseverance odkrywa starożytne sekrety geologiczne Marsa

Łazik NASA Perseverance poczynił ogromne postępy w swojej misji odkrywania historii geologicznej Marsa poprzez badanie starożytnego koryta rzeki w dolinie Neretwy.

Pierwotnie sądzono, że jest to po prostu droga wolna od kamieni spowalniających łazik, Neretwy Valis Zamienił się w ukryty skarb geologiczny. Po przebyciu trudnego pola wydmowego w celu uniknięcia potencjalnie szkodliwych głazów łazik dotarł do najnowszego obszaru zainteresowań naukowych 9 czerwca.

Objazd ten nie skrócił czasu dojazdu do obszaru zwanego „Jasny anioł„, ale dało także zespołowi naukowemu możliwość zbadania fascynujących cech geologicznych w starożytnym korycie rzeki.

Podróż przez Neretwę Vallis

the Neretwy Valis Kanał rzeczny, do którego miliardy lat temu napływała duża ilość wody Krater JezeroOferował bardziej efektywną drogę do przekroczenia Wytrwałości. Prace Perseverance rozpoczęły się równolegle do kanału pod koniec stycznia i początkowo poczyniły znaczne postępy.

Jednak rosnąca liczba i rozmiar skał wkrótce znacząco spowolniła postęp łazika. Ten trudny teren zmusił zespół do korzystania z automatycznego systemu nawigacji pojazdu, AutoNav, w celu bezpiecznego przemieszczania się, ale nawet AutoNav okazało się to trudne. Ostatecznie zespół zidentyfikował potencjalny skrót przez ćwierćmilowe pole wydmowe do kanału rzecznego, czyli trasę, której szukał od jakiegoś czasu.

Evan Graser, zastępca planisty strategicznego trasy Perseverance w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, wyjaśnił strategię zespołu: „Podczas podróży obserwowaliśmy kanał rzeki na północ, mając nadzieję, że znajdziemy odcinek, na którym wydmy będą małe i wystarczająco oddalone od nawzajem.” Łazik, który ma przejechać między nimi, bo wiadomo, że wydmy zjadają łaziki marsjańskie.

Cierpliwość zespołu opłaciła się, gdy znaleźli odpowiedni punkt wejścia i wytrwałość Łazik wybrał bezpośrednią linię, dzięki czemu łazik mógł sprawnie dotrzeć do swojej pierwszej stacji naukowej w kanale.

READ  Próbka asteroidy NASA została bezpiecznie zrzucona na spadochronie na pustynię w Utah

Odkrycia na górze Washburn

jeden z wytrwałość Zauważalny przystanek był o godz Góra Washburn, guzek zidentyfikowany z daleka przez kamerę Mastcam-Z łazika. Miejsce to przyciągnęło uwagę naukowców ze względu na różnorodne i jasne skały. Po bliższej inspekcji zespół był zdumiony różnorodnością występujących kolorów i faktur, co skłoniło do szczegółowej analizy przy użyciu instrumentów teledetekcyjnych firmy Perseverance.

Odkrycie takiej różnorodności geologicznej w Góra Washburn Otworzyło to nowe kierunki badań, zapewniając głębszy wgląd w historię regionu.

Charakterystycznym punktem orientacyjnym na górze Washburn jest błyszcząca skała zwana „Atoko Point” usiana ciemnymi plamami. Wykorzystując Mastcam-Z do obrazowania wielospektralnego i SuperCam do analizy laserowej, zespół zamierza rozszyfrować skład i procesy geologiczne, które utworzyły punkt Atoko. Wstępna analiza wskazuje, że Punkt Atuku składa się z piroksenu i skalenia, z ziarnami minerałów i unikalnymi kryształami, które odróżniają go od innych skał występujących na powierzchni Ziemi. Mars.

Niektórzy naukowcy spekulują, że minerały pochodzą z magmy znajdującej się pod powierzchnią Ziemi, inni natomiast uważają, że skała mogła zostać przeniesiona z dużej odległości. Krater Jezero Ze starożytną marsjańską wodą.

Skieruj się w stronę jasnego anioła

Po udanej eksploracji Mount Washburn. wytrwałość Kontynuowała swoją podróż, pokonując 433 stopy na północ, aby zbadać geologię „Tuff Cliff”, zanim wyruszyła w dłuższą podróż do Jasny anioł. Ten kolejny cel, widoczny na zdjęciach orbitalnych, wyróżnia się uderzającym kontrastem z otaczającym terenem.

Jasny anioł

Zespół naukowy pragnie zbadać pionowe ułożenie skał Jasny anioł Aby zrozumieć ich związek z Neretwą Valis i krawędzią krateru. Oczekuje się, że badania te ujawnią ważne informacje na temat historii geologicznej krateru Jezero i roli, jaką woda odegrała w kształtowaniu krajobrazu Marsa.

Brad Jarzyński z Western Washington University, współprzewodniczący obecnej ekspedycji naukowej, podkreślił znaczenie tych odkryć: „Różnorodność tekstur i składu w Mount Washburn była dla zespołu ekscytującym odkryciem, ponieważ skały te reprezentują duży zbiór materiałów geologicznych elementy, które zostały obniżone z krawędzi krateru i być może poza nią.

READ  Minerały ziem rzadkich odkryte na jednym z najniebezpieczniejszych światów w galaktyce: ScienceAlert

Odkrycia w Mount Washburn i oczekiwane odkrycia w Bright Angel są niezbędne do połączenia Mars’ Złożona historia geologiczna i zrozumienie przeszłego środowiska planety.

Cele misji NASA Perseverance

Odkrywanie wytrwałości Neretwy Valis Jest to kluczowy element misji mającej na celu poznanie historii aktywności hydrologicznej i geologicznej na Marsie. Głównym celem misji jest astrobiologia, w tym przechowywanie próbek, które mogą zawierać oznaki starożytnego życia drobnoustrojów.

Odkrycia łazika przyczyniają się do zrozumienia geologii Marsa i przeszłego klimatu, torując drogę przyszłym badaniom załogowym. Następny NASA Celem misji, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), jest przesłanie tych próbek na Ziemię w celu szczegółowej analizy.

Misja Perseverance NASA Jest to część szerszego podejścia do eksploracji Księżyca i Marsa, obejmującego misje Artemis na Księżyc, które pomogą przygotować się do eksploracji Marsa przez człowieka. Czerwona Planeta. Każde nowe odkrycie dokonane przez Perseverance przybliża naukowców do zrozumienia historii Marsa i możliwości istnienia życia w starożytności, poszerzając naszą wiedzę o Czerwonej Planecie i możliwościach przyszłych eksploracji.