26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Produkcja w Chinach gwałtownie się kurczy wraz ze wzrostem liczby przypadków COVID

Produkcja w Chinach gwałtownie się kurczy wraz ze wzrostem liczby przypadków COVID

Fabryka tekstyliów, 30 grudnia 2022 r. w prowincji Jiangxi. Chińska działalność produkcyjna skurczyła się w grudniu w najostrzejszym tempie od prawie 3 lat.

Vcg | Chińska Grupa Optyczna | Obrazy Getty’ego

W grudniu aktywność fabryk w Chinach spadła trzeci miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od prawie trzech lat, gdy infekcje Covid przetoczyły się przez linie produkcyjne w całym kraju po nagłym wycofaniu przez Pekin środków antywirusowych.

Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) poinformowało w sobotę, że jego oficjalny wskaźnik menedżerów ds. zakupów (PMI) spadł do 47,0 z 48,0 w listopadzie. Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się, że PMI wyniesie 48,0. Znak 50 punktów oddziela spadek od wzrostu w ujęciu miesięcznym.

Spadek był największy od początku pandemii w lutym 2020 r.

Dane dostarczyły pierwszego oficjalnego obrazu sektora produkcyjnego po tym, jak Chiny zniosły na początku grudnia najsurowsze ograniczenia Covid na świecie. Brytyjska firma zajmująca się danymi zdrowotnymi Airfinity oszacowała, że ​​skumulowana liczba infekcji prawdopodobnie osiągnęła w grudniu 18,6 miliona.

Analitycy stwierdzili, że wzrost infekcji może spowodować tymczasowe niedobory siły roboczej i zwiększyć zakłócenia w łańcuchu dostaw. Poinformował o tym w środę Reuters Tesli planować bieganie W styczniu obniżyła harmonogram produkcji w zakładzie w Szanghajuaby przedłużyć zmniejszoną produkcję, która rozpoczęła się w tym miesiącu, na przyszły rok.

Osłabienie popytu zewnętrznego w związku z rosnącymi obawami przed globalną recesją w związku z rosnącymi stopami procentowymi, inflacją i wojną na Ukrainie może jeszcze bardziej spowolnić chiński eksport, szkodząc ogromnemu sektorowi produkcyjnemu i utrudniając ożywienie gospodarcze.

Chociaż (fabryczny PMI) był niższy niż oczekiwano, analitykom trudno jest dokonać rozsądnej prognozy, biorąc pod uwagę niepewność związaną z wirusem w ciągu ostatniego miesiąca”.

Chu Hao

Główny ekonomista Guotai Junan International

„Większość roślin, które znam, jest znacznie poniżej tego, co mogłoby być o tej porze roku w przypadku zamówień na przyszły rok. Wiele roślin, z którymi rozmawiałem, ma 50%, niektóre mniej niż 20%”, powiedział Cameron Johnson , partner w Tidalwave. Solutions, firma konsultingowa zajmująca się łańcuchem dostaw.

READ  Giełdy w USA spadają wraz z odliczaniem zysków Nvidii

„Więc chociaż Chiny się otwierają, produkcja wciąż zwalnia, ponieważ reszta światowej gospodarki zwalnia. Fabryki będą miały pracowników, ale nie będą miały zamówień”.

NBS powiedział, że 56,3% ankietowanych producentów zgłosiło znaczny wpływ pandemii w grudniu, co stanowi wzrost o 15,5 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem, chociaż większość stwierdziła również, że spodziewa się stopniowej poprawy sytuacji.

Nadzieje na powrót do zdrowia?

„Chociaż (fabryczny PMI) był niższy niż oczekiwano, analitykom trudno jest dokonać rozsądnej prognozy, biorąc pod uwagę niepewność związaną z wirusem w ciągu ostatniego miesiąca” – powiedział Zhou Hao, główny ekonomista w domu maklerskim Guotai Junan International.

„Ogólnie rzecz biorąc, uważamy, że najgorsze dla chińskiej gospodarki mamy już za sobą, a przed nami silne ożywienie gospodarcze”.

Krajowy Urząd Nadzoru Bankowości i Ubezpieczeń zobowiązał się w tym tygodniu do zwiększenia wsparcia finansowego dla małych i prywatnych firm z sektora restauracyjnego i turystycznego, które zostały mocno dotknięte pandemią Covid-19, podkreślając, że ożywienie konsumpcji będzie priorytetem.

Dane NBS pokazały, że PMI poza przemysłem, który dotyczy działalności sektora usług, spadł do 41,6 z 46,7 w listopadzie, co jest najniższym odczytem od lutego 2020 r.

Oficjalny złożony PMI, który łączy produkcję i usługi, spadł do 42,6 z 47,1.

„Tygodnie poprzedzające chiński Nowy Rok będą nadal wyzwaniem dla sektora usług, ponieważ ludzie nie będą chcieli wychodzić i wydawać więcej niż to konieczne z obawy przed infekcją” – powiedział Mark Williams, główny ekonomista Azji w Capital Economics.

„Ale perspektywy powinny być lepsze, zanim ludzie wrócą z świąt chińskiego Nowego Roku – infekcje ponownie spadną, a znaczna część ludzi będzie miała niedawno covid i poczuje, że ma pewien stopień odporności”.