30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Procesory Intel 14. generacji odnotowują znaczny wzrost wydajności w grach dzięki APO, wzrost o 32% w Rainbow Six Siege

Procesory Intel 14. generacji odnotowują znaczny wzrost wydajności w grach dzięki APO, wzrost o 32% w Rainbow Six Siege

Funkcja Intel APO (optymalizacja aplikacji) dla procesorów 14. generacji zapewnia znaczny wzrost wydajności w grach, które ją obsługują.

Funkcja Application Optimization APO firmy Intel 14. generacji, dostępna wyłącznie dla procesorów Intel, zapewnia znaczny wzrost wydajności w grach

Intel Application Optimization, w skrócie APO, wykorzystuje moc architektury hybrydowej Intela, co jest szkodliwe dla zaangażowanych rdzeni P i E. Ta funkcja ma swoje korzenie w Thread Director, który został wprowadzony w systemie Windows 11 w celu zarządzania przetwarzaniem poszczególnych wątków na podstawie obciążenia w celu poprawy wydajności. Zatem Intel Application Optimizer jest po prostu repliką przeznaczoną do wykonywania w grach wideo, a nie do syntetycznych obciążeń.

Teraz zdajemy sobie sprawę, że na niektóre przędze jest duże zapotrzebowanie w jednym momencie, ale nie tak duże w innym. Nie chcesz z tego powodu opodatkowywać procesora, ponieważ może to mieć wpływ na moc itp. Zatem następna iteracja jest następująca.

APO testuje gry i sprawdza, OK, mogłoby to zyskać na dostosowaniu zasad tylko ze względu na wyjątkowy sposób zachowania tej gry

— Roger Chandler, wiceprezes i dyrektor generalny, entuzjasta Intela, komputerów PC i stacji roboczych, Cross-Customer Computing Group Miasto przejęć

Nie przeprowadzono zbyt wielu testów funkcji Intel APO, biorąc pod uwagę, że jest ona nieco uciążliwa w obsłudze, ale użytkownik Reddita, u/LightMoisture, użył funkcji Intel APO poprzez sterownik Intel Dynamic Tuning Technology z procesorem Intel Core i9 – 14900K i zauważył kilka dużych wzrost wydajności w grach.

Metro Exodus na procesorze Core i9-14900K (z włączoną funkcją APO):

Metro Exodus na procesorze Core i9-14900K (z wyłączonym APO):

Mówi, że proces był długi i wystarczająco „niepokojący”, ale nie powstrzymał go przed dotarciem do głębin. Po pobraniu APO Intela ze sklepu Microsoft Store przyszedł czas na jego wdrożenie, a wyniki, jakie otrzyma użytkownik z pewnością Cię zszokują.

READ  Deweloperzy Yakuza stoją w obliczu zahamowania całej branży gier

Rainbow Six Siege na procesorze Core i9-14900K (z włączoną funkcją APO):

Rainbow Six Siege na procesorze Core i9-14900K (z wyłączonym APO):

Na podstawie testów porównawczych przeprowadzonych w Rainbow Six Siege użytkownik zauważył ogromny wzrost do „200 FPS” po włączeniu APO firmy Intel. Był w stanie wycisnąć 867 fps, a w niektórych przypadkach liczba ta również przekroczyła czterocyfrową granicę. Użytkownik wykrzyknął, że jego GeForce RTX 4090 „krzyczy głośno”, co jest jednym ze sposobów poinformowania Cię, że Twój procesor graficzny został wyczerpany do granic możliwości, ponieważ 4090 jest jedną z kart graficznych, które wymagają dużej mocy procesora, aby wyświetlić swój maksymalny potencjał. Co więcej, wszystkie rdzenie P/E procesora pracowały z pełną wydajnością, dlatego też rozwiązanie APO firmy Intel tak skutecznie zapewniło taką wydajność. Zyski przedstawiały się następująco:

  • Rainbow Six Siege z włączoną funkcją APO – +32%
  • Metro Exodus z włączoną funkcją APO – +24%

Ciekawie było zobaczyć takie wyniki przy użyciu funkcji Intel APO (Application Performance Optimization). Ta funkcja działa obecnie wyłącznie z procesorami Intel 14. generacji. Ciekawie będzie zobaczyć, czy ta funkcja zostanie zastosowana w starszych procesorach i czy wkrótce dostępna będzie szersza lista gier, z których użytkownicy będą mogli korzystać.

Źródło informacji: Reddit