15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prezydent Peru Castillo został pozwany i aresztowany po tym, jak próbował rozwiązać Kongres

Prezydent Peru Castillo został pozwany i aresztowany po tym, jak próbował rozwiązać KongresCNN

Policja aresztowała prezydenta Peru Pedro Castillo w stolicy, Limie, jak poinformowało CNNE źródło zaznajomione ze sprawą, po tym, jak prawodawcy głosowali za usunięciem Castillo w burzliwy dzień dla kraju Ameryki Południowej.

Oczekuje się, że wiceprezydent Dina Boulwart zostanie zaprzysiężona jako nowa prezydent Peru, ale będzie musiała zdobyć ponadpartyjne poparcie, aby móc rządzić.

Większość ze 101 członków 130-osobowego Kongresu Peru zagłosowała za postawieniem w stan oskarżenia obleganego Castillo w środę po południu po tym, jak Castillo wcześniej tego dnia próbował rozwiązać zgromadzenie i ustanowić rząd nadzwyczajny.

Wezwanie Castillo do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych w celu prac nad nową konstytucją wywołało serię rezygnacji ministrów, ogniste reakcje wyższych urzędników i potępienia ze strony sąsiadów regionu.

Przed głosowaniem Kongresu w sprawie impeachmentu sama Poulwart skrytykowała plan rozwiązania Castillo na Twitterze. „Odrzucam decyzję Pedro Castillo o załamaniu porządku konstytucyjnego poprzez zamknięcie Kongresu” – napisała na Twitterze. „To zamach stanu, który zaostrza kryzys polityczny i instytucjonalny, który peruwiańskie społeczeństwo będzie musiało przezwyciężyć poprzez ścisłe przestrzeganie prawa”.

Co najmniej siedmiu ministrów złożyło rezygnację, w tym minister środowiska Wilbert Rosas, minister finansów Kurt Borneo, minister spraw zagranicznych Cesar Landa i minister sprawiedliwości Felix Ciro.

Przedstawiciele międzynarodowi potępili również dążenie Castillo do rozwiązania Kongresu, a Stany Zjednoczone wezwały przywódcę do „odwrócenia” tego posunięcia i „pozwolenia demokratycznym instytucjom Peru na działanie zgodnie z konstytucją”, ambasador USA w Peru Lisa Kenna — powiedział na Twitterze.

Argentyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło „głębokie zaniepokojenie kryzysem politycznym, przez który przechodzi siostrzana Republika Peru, i wezwało wszystkie podmioty polityczne i społeczne do ochrony instytucji demokratycznych, praworządności i porządku konstytucyjnego”Nasze oświadczenie na Twitterze.

Rząd lewicowego lidera pogrążył się w chaosie od czasu jego inauguracji, a dziesiątki ministrów mianowano, zastąpiono, zwolniono lub zrezygnowano w ciągu nieco ponad roku – wywierając presję na prezydenta. prezydent.

READ  Papież Franciszek wraca do domu po krótkim pobycie w szpitalu

Castillo, A.; były nauczyciel i przywódca związkowy, potępił opozycję za próbę usunięcia go z pierwszego dnia urzędowania. Oskarżył prokurator generalną Peru, Patricię Benavides, o zorganizowanie czegoś, co nazwał nową formą „zamachu stanu” przeciwko niemu poprzez dochodzenia prowadzone przez jej biuro.

W październiku Benavides złożył przeciwko niemu skargę konstytucyjną opartą na trzech zarzutach Sześć śledztw Jej biuro zostało otwarte. Skarga pozwala Kongresowi na przeprowadzenie własnego śledztwa przeciwko prezydentowi.

Wybrany w lipcu 2021 r. niewielką różnicą głosów, Castillo stanął w obliczu serii dochodzeń w sprawie tego, czy wykorzystał swoją pozycję, aby przynieść korzyści sobie, swojej rodzinie i najbliższym sojusznikom, między innymi poprzez handel wpływami lub preferencyjne traktowanie.

Castillo wielokrotnie zaprzeczał wszystkim zarzutom i deklarował gotowość do współpracy w każdym dochodzeniu. Mówi, że zarzuty były wynikiem polowania na czarownice przeciwko niemu i jego rodzinie przez grupy, które nie zaakceptowały jego zwycięstwa w wyborach.

Prezydentowi grozi pięć wstępnych dochodzeń karnych w sprawie zarzutów o programy korupcyjne podczas sprawowania urzędu. Obejmują one zarzuty prokuratorów, że kierował „siatką przestępczą”, która ingerowała w instytucje publiczne, takie jak Ministerstwo Transportu i Komunikacji, Ministerstwo Mieszkalnictwa i peruwiańska państwowa spółka naftowa, w celu kontrolowania procesów przetargów publicznych i przynoszenia korzyści niektórym firmom i bliskim sojusznikom .

Prokuratorzy badają też, czy prezydent kierował działaniami zmierzającymi do rozszerzenia wpływów w procesie awansów oficerskich zarówno w Siłach Zbrojnych, jak iw Policji.

Funkcjonariusze policji stoją na straży, gdy ludzie gromadzą się przed Kongresem Peru po tym, jak prezydent Pedro Castillo powiedział, że rozwiąże zgromadzenie 7 grudnia.

Dochodzenia te wykraczają poza samego prezydenta i dotyczą również rodziny Castillo, w tym jego żony i szwagierki. Pierwsza dama Lilia Paredes jest podejrzana o koordynowanie siatki przestępczej. Jej adwokat, Benji Espinosa, utrzymuje, że jest niewinna i twierdzi, że śledztwo przeciwko pierwszej damie zawiera „szereg niedociągnięć i zaniedbań”.

Jej szwagierka, Yenifer Paredes, jest objęta śledztwem w sprawie rzekomej przynależności do organizacji przestępczej, prania brudnych pieniędzy i kwalifikowanej zmowy. Pozostała w areszcie, dopóki sędzia nie anulował jej 30-miesięcznego „aresztu ochronnego”. Zaprzeczyła również popełnieniu przestępstwa.

READ  Sherine Abu Aqla: Dziennikarka Al-Jazeera została zastrzelona na Zachodnim Brzegu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Powiedział: „Moja córka, moja żona i cała moja rodzina zostali zaatakowani z zamiarem zniszczenia mnie tylko dlatego, że nie chcą, żebym dokończył moją kadencję, obiecuję, że dokończę swoją kadencję, nie jestem skorumpowany”. Podczas telewizyjnego przemówienia z Pałacu Prezydenckiego 20 października.

W tym samym przemówieniu Castillo przyznał, że niektórzy z jego najbliższych sojuszników muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości w związku z zarzutami korupcji, mówiąc: „Jeśli zdradzą moje zaufanie, niech zajmie się nimi sprawiedliwość”.