7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premier Polski mówi, że Ukraina wygra wojnę „z Niemcami lub bez”, ponieważ Kijów wciąż czeka na czołgi

W niedzielę polski premier Mateusz Morawiecki żartował z niechęci Niemiec do wysłania czołgów na Ukrainę w związku z trwającą wojną. Polski premier dał do zrozumienia, że ​​„Europa” wygra wojnę „z Niemcami lub bez”.

„Staram się ważyć słowa, ale powiem wprost. Ukraina i Europa wygra tę wojnę – z Niemcami lub bez” – powiedział PAP premier. Morawiecki dał do zrozumienia, że ​​to od Berlina zależy, czy chce się przyłączyć do europejskich wysiłków, czy nie.

„Minął prawie rok od wybuchu wojny… Dowody zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskie wojsko można zobaczyć w telewizji i na YouTube. To, co Niemcy muszą jeszcze zrobić, to otworzyć oczy i zacząć wykorzystywać swój potencjał. Niemiecki rząd” – podkreślił Morawiecki. Polski premier zajął agresywne stanowisko wobec Niemiec, nazywając niechęć administracji Scholza „nie do zaakceptowania”.

Według tureckiej agencji informacyjnej Anadolu Agency (AA) komentarz polskiego premiera pojawił się po spotkaniu z ukraińskim zespołem łącznikowym ds. obrony w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech. Podczas piątkowego spotkania sojusznicy Kijowa zobowiązali się do pomocy krajowi wyniszczonemu konfliktem w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.

Czy Niemcy przyciągają zachodnie wsparcie do Kijowa?

W rozmowie z PAP polski premier przekonywał, że Polska może stworzyć „małą koalicję” sojuszników chętnych do obejścia Berlina i wysłania czołgów na Ukrainę. Według Politico, Morawiecki dał do zrozumienia, że ​​jeśli Niemcy nie otworzą swoich drzwi, Polska znajdzie innych partnerów do dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę. „Nie będziemy biernie patrzeć, jak Ukraina wykrwawia się na śmierć” – zapewnił polski premier.

Berlin spotyka się obecnie z ostrą reakcją zachodnich sojuszników za niechęć do wysłania czołgów Panther 2 na rozdartą wojną Ukrainę.

Według amerykańskiej agencji prasowej National Public Radio (NPR), nowy niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że Berlin nie podjął jeszcze decyzji, czy wysłać niemieckie czołgi na Ukrainę. W piątek minister obrony powiedział, że kraj sprawdzi dostępność czołgów Leopard 2 pod kątem ewentualnej dostawy.

READ  Polska zepchnęła Kenstona do krawędzi, ale przegrała 3-1 w finale okręgowym Wiadomości, sport, praca

„Istnieją dobre powody, by rodzić dzieci, i są dobre powody przeciwko temu” – powiedział dziennikarzom Pistorius. Z drugiej strony Ameryka również zwiększyła presję na Niemcy i wysłała czołgi. Podczas spotkania z niemieckim ministrem obrony sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapewnił, że „Rosja próbuje się przegrupować, rekrutować i ponownie wyposażać. To nie jest moment na spowolnienie. Czas kopać głęboko”.