7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Premier Polski mówi, że przyjęcie euro podniesie ceny

Komentarz

WARSZAWA, Polska — we wtorek premier Polski zdecydowanie sprzeciwiał się przyjęciu przez ten kraj wspólnej waluty Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zastąpienie polskiej waluty narodowej, złotego, euro spowodowałoby wzrost inflacji, która już przekracza 17 proc., oraz zwiększenie kosztów życia Polaków.

Członek UE Chorwacja, która przeszła na euro 1 stycznia, doświadcza „zamieszania”, a ceny osiągają „wyższy” poziom, powiedział Moravicki.

– Chaos w chorwackich cenach powinien być dla nas ostrzeżeniem – powiedział Moravici na konferencji prasowej.

Powiedział, że poziom dochodów Polski musi zbliżyć się do średniej unijnej, zanim kraj będzie mógł zacząć przyjmować euro. Przeciętny miesięczny dochód w kraju wynosi obecnie mniej niż połowę średniej unijnej.

Oczekuje się, że kraje 27-osobowej Unii Europejskiej w pewnym momencie przyjmą wspólną walutę – chociaż Dania ma specjalne zwolnienie – ale nie ma terminu ostatecznego, a niektóre jeszcze nie rozpoczęły tego procesu.

Polska nie wyznaczyła terminu przejścia na euro.

z generałem Wybory Zaplanowany na jesień i sondaże sugerujące, że rządząca prawicowa koalicja może stracić kontrolę nad parlamentem, Morawiecki wykorzystał tę kwestię do zaatakowania opozycji, mówiąc, że jest to „przestroga” wobec jej przywódców popierających przyjęcie euro.

READ  Od Białorusi po Polskę, wizja sąsiednich krajów i ich rola w tym konflikcie