24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Prawicowy przywódca Polski zadaje pytania dotyczące oprogramowania szpiegującego Pegasus

Prawicowy przywódca Polski zadaje pytania dotyczące oprogramowania szpiegującego Pegasus

Jarosław Kaczyński, główny polski populista, stanął w piątek przed komisją parlamentarną w związku z rzekomym używaniem izraelskiego oprogramowania szpiegującego Pegasus podczas kierowania poprzednim rządem kraju.

Rządząca w latach 2015–2023 partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) jest podejrzana o szpiegostwo polityków opozycji i sędziów krytycznych wobec jej administracji.

Pan, który był także Premierem Polski. W 2022 roku Kaczyński przyznał, że jego kraj kupił oprogramowanie szpiegowskie, ale zaprzeczył, że zostało ono wykorzystane przeciwko krytykom.

Przed piątkowym posiedzeniem szefowa komisji Magdalena Sroca powiedziała, że ​​p. Kaczyński został wybrany jako pierwszy do składania zeznań, ponieważ stwierdził, że jest „odpowiedzialny za działania PiS sprawującego władzę do 2023 r.”.

Pani Sroka dodała, że ​​„nie ma podstaw prawnych” do zakupu i funkcjonowania Pegasusa.

Komisja parlamentarna zbada celowość i legalność wykorzystania Pegasusa oraz spróbuje ustalić, w jaki sposób ten i inne podobne systemy zostały przejęte przez Polskę.

„Długa lista”

Według kilku źródeł nowej koalicji rządzącej pod przewodnictwem proeuropejskiego premiera Donalda Tuska nieujawniona lista osób, które mają zostać objęte dochodzeniem, może być „niezwykle długa” i „szokująca”.

Citizen Lab, kanadyjska organizacja zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym, stwierdziła, że ​​Pegasus został użyty przeciwko kilku osobom w Polsce.

Mówi się, że Christophe Breja, były poseł do Parlamentu Europejskiego, był koordynatorem kampanii wyborczej partii opozycyjnej Platformy Obywatelskiej podczas wyborów legislacyjnych w 2019 roku.

To jest artykuł premium, dostępny tylko dla naszych subskrybentów. Ponad 250 artykułów premium do przeczytania co miesiąc

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Wspieraj dziennikarstwo wysokiej jakości.

Wyczerpałeś limit bezpłatnych artykułów. Wspieraj dziennikarstwo wysokiej jakości.

To jest Twój ostatni darmowy artykuł.