16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ponad 200 ekspertów gromadzi się w Polsce na Światowej Konferencji Kanałów 2024 – Xinhua

Ponad 200 ekspertów gromadzi się w Polsce na Światowej Konferencji Kanałów 2024 – Xinhua

To zdjęcie zrobione 24 czerwca 2024 roku przedstawia scenerię rzeki Prady w Bydgoszczy w Polsce. Ponad 200 światowych ekspertów, naukowców i przedsiębiorców zebrało się w poniedziałek na Światowej Konferencji Kanałów 2024 w porcie śródlądowym w Bydgoszczy w północnej Polsce. (Xinhua/Xia Yuanyi)

Konferencja pod hasłem „Wyzwania między ekologią a użytkowaniem gospodarczym” upamiętnia 250. rocznicę powstania Kanału Piedkoskiego, najstarszej przepuszczalnej śródlądowej drogi wodnej w Polsce.

BYDGOSZCZ, Polska, 25 czerwca (Xinhua) — Ponad 200 światowych ekspertów, naukowców i przedsiębiorców zebrało się w poniedziałek na Światowej Konferencji Kanałów 2024 w Bydgoszczy, śródlądowym mieście portowym w północnej Polsce.

Wydarzenie zbiegło się z 250. rocznicą ukończenia najstarszej w Polsce śródlądowej drogi wodnej – Kanału Bydgoskiego. Coroczny festiwal przyciągnął w ostatni weekend dużą liczbę gości.

Temat konferencji 2024 brzmi: „Wyzwania między ekologią a użytkowaniem ekonomicznym – zrównoważona rewitalizacja kanałów z naciskiem na przyrodę”.

Prezydent Inland Waterways International (IWI) Sharon Leighton powiedziała: „Woda łączy nas wszystkich i ma ogromną wartość. Na całym świecie możemy się od siebie wiele nauczyć”.

Wang Huijun, zastępca sekretarza generalnego Światowej Organizacji Współpracy Historycznych i Kulturalnych Miast Kanałowych, podkreślił: „Światowa Konferencja Kanałów ma znaczny wpływ na skalę globalną. Miasta nad kanałami z całego świata dzielą się swoimi udanymi doświadczeniami i promują wzajemne zrozumienie”.

Wang zauważył również, że w tym roku przypada 10. rocznica wpisania Chińskiego Kanału Grande na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i dodał, że udział w konferencji pomoże zagranicznym uczestnikom lepiej zrozumieć i docenić Kanał Grande.

Wang Huijun, zastępca sekretarza generalnego Światowej Organizacji Współpracy Historycznych i Kulturalnych Miast Kanałowych, przemawia podczas Światowej Konferencji Kanałów 2024 w Bydgoszczy, Polska, 24 czerwca 2024 r. (Xinhua/Xia Yuanyi)

David Edwards-May, redaktor naczelny IWI, podzielił się swoimi doświadczeniami z wizyt w Yangzhou i Hangzhou w Chinach. „To był otwierający oczy widok, gdy łodzie nieustannie przepływały pod słynnymi starymi mostami. To zasługa chińskich inżynierów, że udało im się zrównoważyć nowoczesną infrastrukturę transportu śródlądowego z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i ochroną środowiska” – powiedział.

READ  Niedawna aktualizacja unijnych standardów czystości powietrza przyniesie Polsce ogromne korzyści

Podczas konferencji odbywającej się od poniedziałku do środy Cheng Hao, prezes Grand Tour Education Technology, zaproponował utworzenie „platformy chmury badawczej i edukacyjnej World Canal Cities”, obejmującej kanały na całym świecie bogate w historię kultury, naukę i technologię oraz styl życia spostrzeżenia. Miał nadzieję, że wzmocnienie pozycji cyfrowej pomoże młodym ludziom poznać kanały w różnych krajach.

Oprócz sesji dyskusyjnych i prezentacji uczestnicy odbyli rejs po Kanale Bydgoskim oraz odwiedzili Muzeum Kanału, aby doświadczyć wyjątkowej kultury wodnej Bydgoszczy.

Od 1988 r. Światowa Konferencja Kanałów odbyła się ponad 30 razy, a sesje w Yangzhou w Chinach odbyły się w latach 2012 i 2019.

To zdjęcie zrobione 24 czerwca 2024 roku przedstawia scenerię rzeki Prady w Bydgoszczy w Polsce. (Xinhua/Xia Yuanyi) ■