5 lutego, 2025

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ponad 200 ekspertów gromadzi się w Polsce na Światowej Konferencji Kanałów 2024 – Xinhua

Ponad 200 ekspertów gromadzi się w Polsce na Światowej Konferencji Kanałów 2024 – Xinhua

Ponad 200 ekspertów gromadzi się w Polsce na Światowej Konferencji Kanałów 2024 – Xinhua
To zdjęcie zrobione 24 czerwca 2024 roku przedstawia scenerię rzeki Prady w Bydgoszczy w Polsce. Ponad 200 światowych ekspertów, naukowców i przedsiębiorców zebrało się w poniedziałek na Światowej Konferencji Kanałów 2024 w porcie śródlądowym w Bydgoszczy w północnej Polsce. (Xinhua/Xia Yuanyi)

Konferencja pod hasłem „Wyzwania między ekologią a użytkowaniem gospodarczym” upamiętnia 250. rocznicę powstania Kanału Piedkoskiego, najstarszej przepuszczalnej śródlądowej drogi wodnej w Polsce.

BYDGOSZCZ, Polska, 25 czerwca (Xinhua) — Ponad 200 światowych ekspertów, naukowców i przedsiębiorców zebrało się w poniedziałek na Światowej Konferencji Kanałów 2024 w Bydgoszczy, śródlądowym mieście portowym w północnej Polsce.

Wydarzenie zbiegło się z 250. rocznicą ukończenia najstarszej w Polsce śródlądowej drogi wodnej – Kanału Bydgoskiego. Coroczny festiwal przyciągnął w ostatni weekend dużą liczbę gości.

Temat konferencji 2024 brzmi: „Wyzwania między ekologią a użytkowaniem ekonomicznym – zrównoważona rewitalizacja kanałów z naciskiem na przyrodę”.

Prezydent Inland Waterways International (IWI) Sharon Leighton powiedziała: „Woda łączy nas wszystkich i ma ogromną wartość. Na całym świecie możemy się od siebie wiele nauczyć”.

Wang Huijun, zastępca sekretarza generalnego Światowej Organizacji Współpracy Historycznych i Kulturalnych Miast Kanałowych, podkreślił: „Światowa Konferencja Kanałów ma znaczny wpływ na skalę globalną. Miasta nad kanałami z całego świata dzielą się swoimi udanymi doświadczeniami i promują wzajemne zrozumienie”.

Wang zauważył również, że w tym roku przypada 10. rocznica wpisania Chińskiego Kanału Grande na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i dodał, że udział w konferencji pomoże zagranicznym uczestnikom lepiej zrozumieć i docenić Kanał Grande.

Wang Huijun, zastępca sekretarza generalnego Światowej Organizacji Współpracy Historycznych i Kulturalnych Miast Kanałowych, przemawia podczas Światowej Konferencji Kanałów 2024 w Bydgoszczy, Polska, 24 czerwca 2024 r. (Xinhua/Xia Yuanyi)

David Edwards-May, redaktor naczelny IWI, podzielił się swoimi doświadczeniami z wizyt w Yangzhou i Hangzhou w Chinach. „To był otwierający oczy widok, gdy łodzie nieustannie przepływały pod słynnymi starymi mostami. To zasługa chińskich inżynierów, że udało im się zrównoważyć nowoczesną infrastrukturę transportu śródlądowego z zachowaniem dziedzictwa kulturowego i ochroną środowiska” – powiedział.

READ  Wywiad z MAR-LAW na temat żeglugi w Polsce

Podczas konferencji odbywającej się od poniedziałku do środy Cheng Hao, prezes Grand Tour Education Technology, zaproponował utworzenie „platformy chmury badawczej i edukacyjnej World Canal Cities”, obejmującej kanały na całym świecie bogate w historię kultury, naukę i technologię oraz styl życia spostrzeżenia. Miał nadzieję, że wzmocnienie pozycji cyfrowej pomoże młodym ludziom poznać kanały w różnych krajach.

Oprócz sesji dyskusyjnych i prezentacji uczestnicy odbyli rejs po Kanale Bydgoskim oraz odwiedzili Muzeum Kanału, aby doświadczyć wyjątkowej kultury wodnej Bydgoszczy.

Od 1988 r. Światowa Konferencja Kanałów odbyła się ponad 30 razy, a sesje w Yangzhou w Chinach odbyły się w latach 2012 i 2019.

To zdjęcie zrobione 24 czerwca 2024 roku przedstawia scenerię rzeki Prady w Bydgoszczy w Polsce. (Xinhua/Xia Yuanyi) ■