11 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polskie administracje PKN Orlen i Lotosu zatwierdzają plan połączenia

GDAŃSK / WARSZAWA, 2 czerwca (Reuters) – Największa polska rafineria ropy naftowej PKN Orlan (PKN.WA) I gracz numer dwa Grupa Lodos (LTSP.WA) W czwartek ich zarządy zatwierdziły plany połączenia, które po raz pierwszy ogłoszono w 2018 roku, ale zostało opóźnione z powodu beznadziejnych problemów.

Obie rafinerie są kontrolowane przez państwo, a połączenie jest częścią szerszego planu rządzącego w Polsce Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Spółki poinformowały, że za każdą akcję Lotosu akcjonariusze Lotosu otrzymają 1,075 akcji PKN.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zainteresowane strony obu grup muszą zatwierdzić transakcję na udziałach, aby połączenie stało się skuteczne. Akcjonariusze posiadający co najmniej 80% akcji Lotosu muszą wyrazić zgodę na warunki połączenia.

Skarb Państwa kontroluje 53,2% Lodos i 27,5% Arlan. PKN zapowiedział w prezentacji, że po fuzji zamknie się z 35,7% akcji.

Oczekuje się, że publiczne zgromadzenia akcjonariuszy odbędą się w lipcu, kiedy to fuzja zostanie zarejestrowana i sfinalizowana w sierpniu.

PKN Orlen ogłosił plany kupna Lotosu w 2018 roku, ale musiał spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. W styczniu PKN ogłosił, że sprzeda część swoich aktywów Lotus firmom, w tym Saudi Aramco. (2222.SE) I MOL Węgier (MOLB.BU) Wykonać wyroki przeciwko zaufaniu UE i dokończyć jego przejęcie. Czytaj więcej

Krytycy, w tym kilku byłych polskich ministrów gospodarki, twierdzą, że sprzedaż aktywów Lotosu może doprowadzić do braku przejrzystości dla Mola, który jest właścicielem udziałów w gdańskiej rafinerii i znacznej części jej sieci detalicznej, oraz dominacji rosyjskich paliw w lokalnym rynku. rynek.

Argumenty te zyskały na sile po tym, jak Węgry zablokowały unijne sankcje na rosyjską ropę i rafinerie po inwazji Rosji na Ukrainę.

Orlan i rząd przekonują jednak, że fuzja poprawi pozycję rynkową firmy, siłę przetargową i możliwości inwestycyjne.

READ  Mała działalność biurowa na terenie całej Polski

Akcje Lotosu wzrosły w czwartek o 0,7% do 70,84 zł, a akcje PKN spadły o 0,5% do 71,98 zł. Plan połączenia został ogłoszony po zamknięciu rynku.

(1 USD = 4,2598 Slodis)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Marka Strzeleckiego, Anny Koper, Adrianny Ebert i Anny Banackiej; Montaż przez Kirsten Donovan i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.