27 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski organ regulacyjny zyskuje uprawnienia do blokowania dostępu do kryptowalut

Polski organ regulacyjny zyskuje uprawnienia do blokowania dostępu do kryptowalut

Ostatnio zaktualizowany:

12 marca 2024 r., 06:30 EDT | Czytałem przez 1 minutę

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) otrzymała oficjalne uprawnienia do uszczelnienia rynku kryptowalut, przed unijnymi przepisami MiCA. Ustawa o rozporządzeniu w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MICA), najbardziej wszechstronne ustawodawstwo Unii Europejskiej dotyczące kryptowalut, ma wejść w życie w tym roku.

Nowe uprawnienia umożliwią KNF samodzielne blokowanie kont kryptowalutowych na 96 godzin w przypadku jakiegokolwiek zawieszenia. Okres zatrzymania może jednak zostać przedłużony do 6 miesięcy za zgodą Prokuratury w przypadku podejrzenia o działalność przestępczą związaną ze środkami zgromadzonymi na rachunku.

Zwiększony nadzór następuje w momencie, gdy Polska przygotowuje się do wydania jasnych wytycznych dotyczących kryptowalut zgodnie z MiCA. Ustawa MiCA ma na celu uregulowanie oferowania zasobów cyfrowych i handlu nimi oraz zapewnienie przedsiębiorstwom pewności prawa.

Ogłoszenie przez polski organ regulacyjny kontroli nad rachunkami aktywów kryptograficznych spotkało się ze sprzeciwem lokalnych firm i inwestorów zajmujących się kryptowalutami.

Eksperci ds. kryptowalut są zaniepokojeni brakiem jasności w zakresie ograniczeń kont i uważają, że może to prowadzić do niepewności i nadużycia władzy, twierdzą magnaci finansowi. zgłoszone.

„To kolejna regulacja, która wywoła spore kontrowersje po podjętych kilka lat temu próbach wprowadzenia bardzo niekorzystnych zasad opodatkowania kryptowalut” – powiedział Arcadius Juviak, handlarz i analityk kryptowalut.

„Biorąc pod uwagę dotychczasową pogardę KNF wobec kryptowalut, możliwość zapobiegawczego blokowania kont na podstawie zwykłego podejrzenia może być niestety nadużywana i nadużywana.”

Polski CryptoScope


Polscy urzędnicy twierdzą, że nowy nadzór regulacyjny podlega wymogom MiCA. Jednakże w ramach MiCA nie ma możliwości „blokowania” kryptowalut na kontach konsumenckich.

Ponadto w zeszłym roku w transakcjach kryptowalutowych wzięło udział 6 milionów obywateli w Polsce (15% populacji kraju). Według danych Statisty w tym roku liczba ta ma wzrosnąć o kolejny milion.

READ  Revetas realizuje projekty z sektora prywatnego wynajmu w Polsce | Aktualności

Ponadto prognozuje się, że przychody Polski na rynku kryptowalut osiągną 456,9 mln dolarów do 2024 r. Statista przewidział.

Na początku tego roku polski regulator zdeklarowany Planuje nadzorować aktywa cyfrowe do końca roku. Rozwój miał na celu poprawę możliwości regulacyjnych KNF i nadanie jej uprawnień do nakładania kar finansowych na firmy kryptowalutowe nieprzestrzegające przepisów.