16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski MBC powinien powrócić do debaty na temat podwyżek stóp procentowych, uważa Kodecki

Polski MBC powinien powrócić do debaty na temat podwyżek stóp procentowych, uważa Kodecki

WARSZAWA (Reuters) – Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna ponownie rozpocząć dyskusję na temat podwyżek stóp procentowych, powiedział w piątek bankier centralny Ludwik Kodecki, dodając, że mówienie o tym, kiedy koszty kredytu spadną, było przedwczesne.

Narodowy Bank Polski (NBP) po raz trzeci z rzędu pozostawił w środę główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75%, ponieważ ekonomiści koncentrują się na tym, kiedy koszty kredytu zaczną spadać wraz z końcem cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Zapytany w wywiadzie dla telewizji Parkiet, czy RPP powinna znowu zacząć mówić o podwyżkach, Kodecki powiedział: „Myślę, że tak”.

„Niestety szczyt przed nami. Szczyt zobaczymy w lutym i może to być ponad 20 proc….” – dodał.

W czwartek gubernator Adam Klapiński powtórzył, że cykl zacieśniania jest wstrzymany.

Kotecki, należący do jastrzębiego skrzydła RPP, powiedział, że znaczna deprecjacja złotego będzie czynnikiem, który pozwoli wznowić rozmowy o podwyżce stóp procentowych.

„Wydaje mi się, że jest już świadomość tej 20-procentowej inflacji w lutym, ale nie wygląda na to, żeby była jakakolwiek dyskusja czy decyzja” – powiedział.

„Jest jeden warunek, który może to zmienić – bardzo silna deprecjacja złotego.”

Zapytany, jaki poziom podwyżek stóp byłby według niego odpowiedni, Kotecki powiedział, że 100 punktów bazowych to za dużo, a 25 za mało.

Inflacja w największej gospodarce wschodzącej Europy spadła w listopadzie do 17,4% z 17,9% w poprzednim miesiącu, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego.

Koteki powiedział jednak, że proces przywracania wzrostu cen do docelowego przedziału 1,5-3,5% banku centralnego byłby długotrwały.

„Uważam, że inflacji nie należy celebrować zbyt wcześnie, bo jest coś takiego jak oczekiwania inflacyjne i dziś są one na rekordowych poziomach” – powiedział.

(Reportaż Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza, Marka Streleckiego; montaż: Philippa Fletcher)

READ  Polska: Przemysł zwalnia, a rynek pracy mięknie | Pstryknąć