Podnosi nasze prognozy inflacyjne
Pomimo wdrożenia dwóch tarcz antyinflacyjnych nasza średnia prognoza inflacji na 2022 r. wzrosła z następujących powodów:
(1) Gwałtowny wzrost cen energii i gazu ziemnego dla sektora detalicznego, ale także dla przedsiębiorstw
(2) Historycznie wysoka inflacja w listopadzie i grudniu 2021 sugeruje, że CPI przekroczy 10% w styczniu 2022
(3) Silny PKB w IV kwartale 2021 r.: Ciągły boom konsumpcyjny, wyższy ogólny wzrost PKB (zamykanie luki popytowej)
(4) Bardziej prawdopodobne efekty drugiej rundy, tj. to, jak łatwo firmy mogą przenieść swoje wyższe koszty na ceny detaliczne i cykl cen płac. Ostatnia książka NBP Peugeot wskazuje na plany wzrostu płac wywołane wysoką inflacją.
W rezultacie widzimy średnią inflację na poziomie 9,1% w 2022 roku (gdzie tarcze antyinflacyjne pozostaną do lipca) lub 8,1% (jeśli tarcze zostaną przedłużone do końca roku); Spodziewamy się, że w 2023 r. inflacja wyniesie odpowiednio 6,1% i 7,1%.
Naszym podstawowym zdaniem oczekujemy wzrostu o 50 pb w lutym, czyli o 75 pb. W odpowiedzi na złe komentarze prezesa zmieniliśmy naszą wcześniejszą prognozę i spodziewamy się wyższych podwyżek w 2022 r., a stopa końcowa 4,5% powinna zostać osiągnięta już w 2022 r., a nie w 2023 r. jak wcześniej przewidywaliśmy.
Prezes NBP powinien powtórzyć swoją złą retorykę na lutowym posiedzeniu. Głównym beneficjentem tej zmiany powinna być złotówka. NBP wydaje się skłaniać do wiatru, a jego jastrzębie komentarze dobrze wpisują się w inne czynniki przemawiające za umocnieniem złotego, a mianowicie zwrot hokejowy EBC wspierający EUR/USD i CEE FX oraz poszukiwanie kompromisu przez rząd. UE zamrozi fundusz ratunkowy dla Polski.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com