22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zaprotestowała przeciwko pomyłce w poście szefa UE w mediach społecznościowych, jakoby Auschwitz to Polska

Polska zaprotestowała przeciwko pomyłce w poście szefa UE w mediach społecznościowych, jakoby Auschwitz to Polska

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska protestowała w niedzielę w związku z błędem w poście w mediach społecznościowych autorstwa szefa Komisji Europejskiej, który błędnie nazwał obóz zagłady Auschwitz II wojną światową „Polską”.

Ten post Ursuli van der Leyen na X, dawniej Twitterze, został później poprawiony i wskazywał, że Auschwitz był nazistowskim niemieckim obozem zagłady.

Przypomnijmy, że w sobotę Van der Leyen i komisarze UE złożyli hołd ofiarom Holokaustu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Zapisują nazwiska niektórych ofiar. Dodany tekst podaje miejsce i datę ich urodzin i śmierci. W pierwotnym poście obóz Auschwitz został opisany jedynie jako „polski”.

Rozmowy telefoniczne i SMS-y wysłane w niedzielę do rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wieganda nie zostały natychmiast zwrócone.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w X napisał: „Odnosząc się do hitlerowskiego obozu zagłady w Auschwitz, należy zaznaczyć, że powstał on pod okupacją niemiecką”.

„Informacje publikowane w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej zostaną wyjaśnione” – dodał.

Sobota, grupa Ocaleni z Holokaustu i urzędnicy państwowi wzięli udział w skromnej ceremonii W miejscu pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau z okazji 79. rocznicy wyzwolenia obozu przez wojska radzieckie 17 stycznia 1945 r. Dzień ten jest obecnie poświęcony pamięci o Holokauście.

Niemcy zaatakowały sąsiednią Polskę 1 września 1939 roku Druga wojna światowa. Od 1940 roku naziści wykorzystywali dawny austriacki obóz wojskowy w południowym mieście Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla członków polskiego ruchu oporu. W 1942 r. włączono do nich pobliskie Birkenau z komorami gazowymi i krematoriami jako miejsce masowej zagłady, głównie Żydów europejskich.

Aż do jego wyzwolenia w Auschwitz-Birkenau zginęło 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów. Polska znajdowała się wówczas pod brutalną okupacją niemiecką i straciła około 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi.

Polskie prawo karze każdego, kto fałszywie oskarża Polskę o zbrodnie nazistowskich Niemiec na polskiej ziemi.

READ  Polski Epinode inwestuje 1,4 miliona euro w leczenie przyziemnych zadań biznesowych