CPI Rys. według prezesa Banku Centralnego
Podczas konferencji prasowej prof. Klapiński zwrócił uwagę na stabilizację wskaźnika CPI w ujęciu miesięcznym oraz znaczny spadek od szczytu w lutym do 18,4% r/rw maju do 13% w maju. Inflacja bardziej obejmuje towary, a szybki spadek CPI i inflacji bazowej będzie kontynuowany w nadchodzących kwartałach – powiedział. Zaznaczył jednak, że do celu inflacyjnego jest jeszcze długa droga, a inflacja jest uporczywa i jej spadek powinien być stopniowy i trwały w czasie. Trend ścieżki inflacji jest zgodny ze scenariuszem przedstawionym w marcowej Projekcji Makroekonomicznej NBP.
Jednak w drugiej części konferencji prasowej Glapiński próbował zasiać „optymizm inflacyjny”. Jego ocena skłania się ku szybszemu spadkowi inflacji. Podkreślił, że marcowa prognoza wskazuje na powrót do celu CPI do 2025 roku. Dodał, że niedawne obietnice wydatków wyborczych po obu stronach politycznego spektrum nie zwiększyły znacząco ryzyka inflacji.
Możliwości ekonomiczne
Glapiński zauważył, że PKB w pierwszym kwartale był lepszy od oczekiwań, zwłaszcza na tle innych krajów europejskich. Zauważył, że słaba konsumpcja będzie sprzyjać niższej inflacji, podczas gdy średnioterminowy wzrost inwestycji będzie miał również efekt inflacyjny. Szef NBP pozytywnie odniósł się do sytuacji zewnętrznej, zwłaszcza nadwyżki na rachunku obrotów bieżących na początku 2023 r., a także napływu kapitału zagranicznego i umocnienia złotego. Ten ostatni czynnik będzie sprzyjał inflacji. Glapiński przewiduje, że we wrześniu inflacja będzie jednocyfrowa.
Złagodzenie nastawienia NBP i złagodzenie nowego forward guidance
Zdaniem prezesa NBP cykl podwyżek stóp procentowych jeszcze się nie zakończył, ale jego zdaniem Rada Polityki Pieniężnej otwiera możliwość podwyżki stóp w przypadku wstrząsów, choć jest to mało prawdopodobne.
Najważniejszym wnioskiem płynącym z posiedzenia RPP jest złagodzenie tonu i zdefiniowanie forward guidance, które doprowadzi do obniżek stóp. Zdaniem profesora Klapińskiego, jeśli inflacja spadnie poniżej 10% r/r, możliwa jest obniżka stóp, co może nastąpić już we wrześniu (publikacja na początku października).
Zwrócił uwagę, że poziom stóp procentowych pozostaje wysoki, obniżki stóp nastąpią, gdy inflacja będzie jednocyfrowa, a RPP uważa, że inflacja będzie nadal zdecydowanie spadać.
Zobacz nasze stawki
Naszym zdaniem szanse na obniżkę stóp po wakacjach (wrzesień-październik) wzrosły z 30-40% do ok. 50%. Widzimy wrześniowy spadek CPI poniżej 10% (opublikowany w październiku).
Uważamy jednak, że jest to przedwczesny wniosek. Na przykład inflacja w Polsce jest bardziej niepewna niż w Czechach. Również bank centralny i EBC są ostrożniejsze w ocenie ryzyka związanego z utrzymującą się wyższą inflacją bazową niż NBP.
Naszym zdaniem, krótkoterminowe perspektywy inflacji poprawiają się, z zewnętrznymi szokami i silnym osłabieniem złotego. Perspektywy długoterminowe są niepewne. Aby trwale sprowadzić inflację do celu, potrzebujemy płac poniżej 5% oraz zmiany paradygmatu w polityce gospodarczej, tj. niższej konsumpcji i wyższych inwestycji, co naszym zdaniem będzie trudne do zrealizowania. Widzimy również średniookresowe zagrożenia inflacyjne związane z ekspansywną polityką fiskalną i napiętym rynkiem pracy.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com