Władze w Polsce zastosowały nowe zmiany w ustawie o cudzoziemcach związane z powrotem cudzoziemców przebywających nielegalnie w krajach UE do ich krajów macierzystych, a także uproszczenie procesu wydawania polskich dokumentów podróży do krajów międzynarodowych.
SchengenVisaInfo.com informuje, że ustawa z 9 marca, która zawiera kilka poprawek do opublikowanej 23 marca ustawy o cudzoziemcach, wejdzie w życie 7 kwietnia.
Jednak, jak donosi Bravo. pl, niektóre regulacje wejdą w życie później.
Przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i uchwalona przez Sejm ustawa m.in. dostosowuje ustawodawstwo krajowe do unijnych zmian w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS), które weszły w życie 17 marca.
Głównym celem było uregulowanie procesu nielegalnej repatriacji obywateli państw trzecich przebywających w krajach strefy Schengen do ich krajów macierzystych oraz zaostrzenie kontroli granicznych.
Ustawa obejmuje również zmiany w zakresie krajowego rejestru spraw dotyczących zezwoleń pobytowych wydanych ze względów humanitarnych i zgód na pobyt tolerowany, zobowiązań do powrotu, wydalenia obywateli UE i członków ich rodzin z Polski, a także relokacji. Dla innych krajów.
Ponadto wprowadza także możliwość wydania cudzoziemcowi polskiego dokumentu podróży w nowy tymczasowy i uproszczony sposób.
W październiku ubiegłego roku rząd tego kraju zapowiedział, że przygotowuje nowe zmiany w ustawie o cudzoziemcach, które miałyby obejmować m.in. zmiany w systemie Schengen i ułatwienie przetwarzania informacji.
W oświadczeniu władze w Polsce poinformowały, że zmianie ulegną również niektóre przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Po nowych zmianach ZUS będzie przekazywać dane o płatnikach i cudzoziemcach do Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy.
„Rozporządzenie 2018/1860 – ustanawiające nowy system wymiany między państwami członkowskimi korzystającymi z Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) na podstawie rozporządzenia 2018/1861 – informacji o decyzjach nakazujących powrót nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich.” Raport odnotował.
Władze w Polsce borykają się z napływem cudzoziemców, którzy nadal próbują nielegalnie przekraczać granice, aby dotrzeć do kraju.
W poprzednim raporcie SchengenVisaInfo.com zauważono, że na wschodniej granicy UE, która obejmuje Polskę i Białoruś, rośnie liczba migrantów korzystających z tych dwóch terytoriów jako krajów tranzytowych w celu podróży do krajów Europy Zachodniej.
Wzrost liczby osób próbujących nielegalnie przedostać się do Polski skłonił władze tego kraju do zaostrzenia zasad wjazdu i zaostrzenia kontroli granicznych.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com