W miarę jak napięcie w Europie Wschodniej wciąż rośnie, Polska jest gotowa wzmocnić swoją potęgę militarną, dodając potężny myśliwiec stealth znany jako „Hussars”.
Nazwa „Hussars” czerpie inspirację ze znakomitej historii wojskowości Polski i stanowi hołd dla legendarnej Hussars, jednostki kawalerii znanej z niezrównanych umiejętności i odwagi.
Ale czym właściwie są te myśliwce Stealth Husarz i jakie znaczenie przywiązują do zdolności obronnych Polski?
Myśliwce Stealth Hussars to nic innego jak najnowocześniejsze myśliwce F-35A Joint Strike Fighters produkowane przez amerykańską firmę zbrojeniową Lockheed Martin.
W styczniu 2020 roku Polska ujawniła zamiar pozyskania 32 myśliwców wspólnego uderzenia F-35A, których celem będzie modernizacja sił powietrznych i wzmocnienie zdolności obronnych przed potencjalnymi zagrożeniami regionalnymi.
Trotsi basenasi lotniktwa,
ze słowiej gością ogłaszamy, że nasz Polski myśliwiec F-35 ma już officinalą nazwę: HUSARZ 🇵🇱
Dziękuję wszystkim za uśdaj w głosowaniu i złożanie wyżabr nazwy! pic.twitter.com/wPF5hFET5r
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) 29 kwietnia 2024 r
Dostawy tych myśliwców mają rozpocząć się w tym roku i potrwać do 2030 roku. Przygotowując się do przylotu samolotu, Polska ogłosiła w tym roku publiczny konkurs na znalezienie odpowiedniej lokalnej nazwy dla myśliwca.
Konkurs kopnięty 12 kwietnia uczestnicy zostali wezwani do przesyłania swoich sugestii za pośrednictwem konkurencyjnych reklam na Facebooku i X (dawniej znanym jako Twitter) urzędnikom państwowym.
W następstwie zalewu zgłoszeń 22 kwietnia Polska ogłosiła pięć pierwszych preferowanych nazw: „Halny”, „Hussars”, „Harbia”, „Drakerys” i „Tuch”.
Internauci zostali poproszeni o wybranie swojego ulubionego imienia spośród pięciu opcji, przy czym najpopularniejszym wyborem było „Hussars”. Wybór nazwy został ogłoszony przez Sztab Generalny WP 29 kwietnia.
Oficjalnie oddając do użytku swoją nadchodzącą flotę F-35, Polska dołącza do niewielkiej liczby krajów, które nadali temu typowi samolotu wyjątkową tożsamość narodową.
Na przykład izraelskie siły powietrzne nadali swojemu wariantowi F-35I hebrajską nazwę Athir, co można przetłumaczyć jako „Potężny”, aby oznaczyć zarówno jego ogromne możliwości, jak i dumę związaną ze służbą. Ponadto w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych wariant F-35A jest nieformalnie używany pod nazwą Panthers.
Oczekuje się, że F-35 Husarz będzie wyposażony w słabo widoczne szachownice, co będzie stanowić odejście od tradycyjnego ronda Polskich Sił Powietrznych, który zawierał pełnokolorowe biało-czerwone szachownice.
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RP, generał Wiesław Kukula, potwierdził, że polskie F-35 nie będą wyposażone w tradycyjną biało-czerwoną szachownicę poprawiającą możliwości niewidzialności. Zamiast tego zostanie zastosowany szary wzór szachownicy.
Według Według doniesień, konstrukcja szachownicy o ograniczonej widoczności działała tylko na śmigłowcu W-3 Sokół używanym przez polską jednostkę Sił Specjalnych JW2305 GROM. Choć koncepcja została zaproponowana przez zakład obsługi technicznej WZL Bydgoszcz, nie została dotychczas wdrożona w użytkowanym samolocie.
Husaria: Skrzydlaci Rycerze Polski
Są polskie samoloty wojskowe Tradycyjnie Nazwany na cześć śmigłowców Sokół i wielozadaniowych myśliwców Jastrzębie F-16. Jednak pięć pierwszych nazw wybranych dla przyszłych polskich linii lotniczych stanowi odejście od tego trendu, łącząc elementy z różnych źródeł kulturowych i historycznych.
Jedno z wybranych imion, „Dracaris”, pochodzi z dziedziny fikcji, a konkretnie z epickiej serii fantasy „Pieśń lodu i ognia” George’a RR Martina. Przetłumaczony jako „smoczy ogień” na starożytny język valyriański, tworzy obrazy mocy i siły, które odzwierciedlają ogromne możliwości współczesnych samolotów wojskowych.
Podobnie „Harpeia”, wywodząca się ze starożytnej mitologii greckiej i rzymskiej, przywołuje obraz harpii o ciele ptaka i twarzy kobiety.
Jednakże „Hussars” to udany wybór dla przyszłych polskich F-35, będący hołdem dla historycznego rozdziału w historii polskiej wojskowości. Znani ze swojego męstwa i umiejętności, Skrzydlaci Husaria sięgają XVI wieku, kiedy wyłonili się jako elitarna jednostka kawalerii.
Założona w 1503 roku przez polski parlament Husaria Skrzydlata szybko stała się szczytem polskich sił zbrojnych. Wybrani z szeregów polskiej szlachty żołnierze ci wykazywali ducha rycerskości i waleczności.
Pomimo często spotykanych z wielkimi przeciwnościami losu, skrzydlaci husaria wygrał W wielu bitwach zasłużył na honorowe miejsce w polskiej tradycji wojskowej. „Złoty wiek” skrzydlatej husarii, trwający od bitwy pod Lupiszewem w 1577 r. do oblężenia Wiednia w 1683 r., przyniósł jej niezrównane sukcesy na polu bitwy.
Zdobyli reputację dzięki odwadze i waleczności, wygrywając ponad 16 głównych bitew z siłami osmańskimi i rosyjskimi.
Tradycja skrzydlatych huzarów była kontynuowana nawet wtedy, gdy ich rola przeniosła się na obowiązki ceremonialne, przed ich rozwiązaniem w XVIII wieku. Dziś są symbolem militarnego dziedzictwa Polski i źródłem inspiracji dla przyszłych pokoleń.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com