30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska składa hołd Polsce za pomoc Żydom podczas Holokaustu

Polska składa hołd Polsce za pomoc Żydom podczas Holokaustu

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w ogólnopolskich obchodach w piątek ku czci Polaków, którzy ryzykowali życiem i często je tracili, próbując ratować Żydów przed Holokaustem podczas niemieckiej okupacji Polski.

Duda przemawiał na pomniku 24 marca 1944 r. we wsi Markowa w południowo-wschodniej Polsce, gdzie hitlerowcy zastrzelili rolnika, jego ciężarną żonę i sześcioro dzieci oraz ośmioro Żydów ukrywających się w ich gospodarstwie.

Papież Franciszek ogłosił członków rodziny Ulmów męczennikami. W Polsce są symbolem męstwa Polaków, którzy podjęli wielkie ryzyko, aby pomóc Żydom podczas II wojny światowej.

Przemawiając w Markowej Muzeum Żydowskiego Ratowania Polaków podczas II wojny światowej, Duda zauważył, że w regionie i całej Polsce było wiele rodzin, które ukrywały Żydów i w wielu przypadkach zapewniały im przetrwanie.

Nazwiska ulama i innych rodzin wyryte na tablicach świadczą o tym, że „ci, którzy zachowywali się przyzwoicie, miłość do braci, wartości chrześcijańskie i etyka są silniejsze niż strach przed śmiercią”, nie tylko oni, ale ich rodziny – powiedział Duda. .

Po napaści na Polskę 1 września 1939 r. i zajęciu kraju Niemcy hitlerowcy karali Żydów za wszelką pomoc, zabijając pomagających i ich rodziny, nawet za szklankę wody.

Jednak ponad 7200 Polaków znajduje się na liście Yad Vashem, Światowego Centrum Pamięci o Holokauście w Jerozolimie, które podjęło ryzyko ratowania Żydów. Publikacje historyków w ostatnich latach wywołały zaciekłe dyskusje na temat Polaków, którzy wrócili do swoich żydowskich sąsiadów lub brali udział w mordowaniu lub represjonowaniu Żydów.

Nieporozumienia dotyczące aspektów polskiego zachowania podczas Holokaustu przez lata tworzyły napięcia między Polską a Izraelem.

Niemcy i ich kolaboranci zabili prawie 3 miliony Żydów i prawie 3 miliony nie-Żydów z 3,3 miliona Żydów mieszkających w Polsce przed II wojną światową. Naziści zbudowali duże obozy zagłady w okupowanej Polsce, w tym Auschwitz.

READ  Polka Iga Sviatech zdobywa drugi tytuł French Open, pokonując Amerykanina Koko Koffe

(Zastrzeżenie: ta historia została wygenerowana automatycznie z kanału konsorcjalnego; tylko obraz i tytuł mogły zostać przerobione przez www.republicworld.com)


Wysłane przez: