22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska prowadzi śledztwo w sprawie ekstradycji nazistowskiego weterana wojennego, chwalonego w kanadyjskim parlamencie

Polska prowadzi śledztwo w sprawie ekstradycji nazistowskiego weterana wojennego, chwalonego w kanadyjskim parlamencie

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez polskiego ministra Przemysława Czarneka, Polska bada możliwości prawne i dyplomatyczne ekstradycji 98-letniego weterana wojny nazistowskiej Jarosława Hanki, który w zeszłym tygodniu został uhonorowany w kanadyjskim parlamencie.

„W związku ze skandalicznymi wydarzeniami w parlamencie kanadyjskim, w obecności prezydenta Zełenskiego, podjąłem kroki w celu ekstradycji do Polski tej osoby, członka zbrodniczej nazistowskiej organizacji galicyjskiej SS” – powiedział Jarnek. W poście na portalu społecznościowym X.

Hanka, Kanadyjka ukraińskiego pochodzenia, została zaproszona 22 września do kanadyjskiej Izby Gmin w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i otrzymała owację na stojąco. Spiker Izby Reprezentantów Anthony Rota określił go jako „bohatera wojennego”.

Rząd kanadyjski przeszedł w tryb kontroli zniszczeń po tym, jak krytycy zwrócili uwagę, że Hanka była członkiem jednostki Waffen-SS Galicia, w skład której wchodzili ukraińscy wędrowcy, którzy walczyli po stronie sił zbrojnych nazistowskich Niemiec przeciwko Związkowi Radzieckiemu podczas II wojny światowej.

Ekscytujące wiadomości! Putin jest teraz na kanałach WhatsApp :rocket: Zapisz się już dziś, klikając link i bądź na bieżąco z najnowszymi spostrzeżeniami finansowymi!” Kliknij tutaj!

Rota przeprosił 25 września, twierdząc, że nie ma wiedzy o powiązaniach Hanki z siłami nazistowskimi. „Później dowiedziałem się dodatkowych informacji, przez co pożałowałem swojej decyzji”.

Premier Kanady Justin Trudeau również wyraził ubolewanie, stwierdzając, że jest to „głęboko zawstydzające, ponieważ dotyczy to parlamentu Kanady i wszystkich Kanadyjczyków”.

„To bardzo smutne, że tak się stało. Mówca przyznał się do błędu i przeprosił” – dodał Trudeau. Jego biuro zdementowało także doniesienia o prywatnym spotkaniu pomiędzy nim a Hanką.

„Ekscytująca wiadomość! Mint jest już dostępny na kanałach WhatsApp 🚀 Zapisz się już dziś, klikając link i bądź na bieżąco z najnowszymi spostrzeżeniami finansowymi!” Kliknij tutaj!