WASZYNGTON – Polska została drugim państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej, które osiągnęło porozumienie w sprawie osobistego lotu astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Axiom Space poinformował 9 sierpnia, że podpisał umowę z Polską wraz z ESA na wysłanie astronauty z tego kraju na ISS. W ogłoszeniu nie ujawniono tożsamości astronauty ani tego, kiedy dana osoba wróci na stację.
„Współpraca z ESA i Axiom Space to ważny krok w rozwoju zarówno polskiego przemysłu kosmicznego, jak i nauki” – powiedział w komunikacie minister rozwoju gospodarczego i technologii Waldemar Buda. „Polski kosmonauta będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie”.
Na briefingu 29 czerwca po posiedzeniu Rady ESA agencja poinformowała, że Polska zwiększa o 295 mln euro subskrypcję na projekty agencji, które obejmują lot polskiego astronauty na ISS, ale nie ujawnić dalsze szczegóły. Szczegóły dotyczące tych programów.
Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do lotu jest Sławosz Usnanski, który został wybrany przez ESA jako rezerwowy astronauta w listopadzie ubiegłego roku i jest jedynym polskim członkiem zespołu astronautów ESA. Jest jedną z 11 osób wybranych przez ESA jako rezerwowi astronauci, którzy nie dołączą do korpusu astronautów w pełnym wymiarze godzin, ale będą dostępni na wybrane loty.
Inny rezerwowy astronauta, Markus Wand, został wybrany w czerwcu do wykonania kolejnej misji kosmicznej Axiom na ISS w ramach umowy z udziałem Axiom, ESA i Szwedzkiej Narodowej Agencji Kosmicznej, ogłoszonej po raz pierwszy w kwietniu. Oczekuje się, że Wand poleci na ISS na początku 2024 roku w ramach misji Axiom Ax-3.
„Polska, drugi kraj wspierany przez ESA, który wysłał astronautę w komercyjny lot kosmiczny z udziałem ludzi, buduje sieć krajów wschodzących w Europie w celu zbadania korzyści płynących z mikrograwitacji i pozycjonowania regionu jako pioniera w komercyjnych lotach kosmicznych” — Michael Saffredini, prezes i dyrektor naczelny Axiom Space, powiedział w oświadczeniu.
Umowy Polski i Szwecji z Axiom Space są częścią rosnącego zainteresowania załogowymi lotami kosmicznymi w Europie. Pilot włoskich sił powietrznych, Walter Villade, który latał na statku towarzyszącym Virgin Galactic w czerwcu, wcześniej szkolił się jako rezerwowy w misji Ax-2 Axiom na stację w maju i oczekuje się, że zostanie nazwany na cześć przyszłej misji Axiom. W listopadzie ubiegłego roku węgierski rząd ogłosił, że przeznaczy 100 milionów dolarów na własną misję kosmiczną na ISS.
Zarówno włoskie, jak i węgierskie wysiłki mają obecnie miejsce poza ESA, ale agencja postrzega je jako oznakę rosnącego zainteresowania lotami kosmicznymi w Europie. „Szwecję, Polskę i wiele innych krajów inspiruje teraz ambicja wyruszenia w kosmos i wysłania astronauty w kosmos” – powiedział dyrektor generalny ESA Joseph Aschbacher w wywiadzie udzielonym w lipcu. „Pęd zaczyna nabierać tempa i mogę tylko powiedzieć, że wspaniale jest to widzieć”.
Zainteresowanie to, jak powiedział, pomaga napędzać wysiłki ESA zmierzające do ustanowienia bardziej ambitnego europejskiego programu lotów kosmicznych z udziałem ludzi, który obejmuje rozwój własnych systemów transportu załogi. Agencja bada obecnie możliwości takich wysiłków, w tym ich koszty, przed Europejskim Szczytem Kosmicznym planowanym na listopad w Sewilli w Hiszpanii.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com